Kauza Vrbětice – zpráva

sloh

 

Téma práce: Kauza Vrbětice

Slohový útvar: Zpráva

Přidal(a): šutrajs

 

V roce 2014 došlo ve Vrběticích k výbuchu dvou muničních skladů. První výbuch nastal 16. října a zemřeli při něm dva muži (zaměstnanci areálu). Došlo ke krátkodobé evakuace sousedních obcí, areál byl zabezpečen a uzavřen, následovalo odklízení a bylo zahájeno vyšetřování. 3. prosince došlo k výbuchu druhého skladu. Do okolí po obou výbuších byla rozmetána nevybuchlá munice a muselo dojít k její mu odstranění. Zásah bezpečnostních složek trval do 13.10.2020 (6 let). Cena zásahu se vyšplhala na cenu více jak na miliardu korun. Areál musel být po celou dobu hlídán. V průběhu vyšetřování však docházelo ke krádežím zbraní apod.

17.4.2021 došlo ke zvratu v celé kauze, protože doposud nebyla známa příčina k výbuchu. Premiér Andrej Babiš, vicepremiér, ministr vnitra a v tu chvíli i ministr zahraničí, Jan Hamáček, při mimořádné večerní tiskové konferenci oznamují, že byli na základě jednoznačných důkazů bezpečnostních složek informováni o důvodném podezření o zapojení důstojníků ruské zpravodajské služby GRU, konkrétně tajné jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014.

Jan Hamáček uvedl, že Česká republika musí reagovat, že je v podobné situaci jako Velká Británie v případě pokusu o otravu Sergeje Skripala v roce 2018. Zároveň oznámil, že rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli jasně identifikováni českými tajnými službami, jako důstojníci ruských tajných služeb. Na opuštění ČR mají 48 hodin.

Česká policie zároveň po vystoupení A. Babiše a J. Hamáčka oznámila pátrání po dvou mužích, kteří se v roce 2014 pohybovali na českém území. Vydala dvě fotografie. Podle zveřejněných fotografií můžeme tvrdit, že jde o stejné muže, kteří jsou spojování s pokusem o otravu Sergeje Skripala v roce 2018. Kteří byli dříve identifikováni britskými tajnými službami jako Alexandr Jevgenjevič Miškin a Anatolij Vladimirovič Čepiga členové ruské tajné služby GRU.

18.4.2021 Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček oznamuje, že ruská firma bude vyřazena z tendru o dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech z důvodu bezpečnostních rizik, na které dlouhodobě upozorňuje BIS ve svých výročních zprávách.

Mezi médii začíná docházet ke spekulacím, že cílem útoku GRU bylo zboží pro maďarského obchodníka se zbraněmi (na kterého byl v roce 2015 proveden pokus o otravu neznámým komandem a neznámým jedem), zboží mělo být dopravováno na okupovanou Ukrajinu. Tyto informace byli později potvrzeny státním zástupcem Pavlem Zemanem, který zároveň podává informace nové: vrbětický materiál byl cílem útoku a měl vybuchnout mimo ČR, první výbuch byl nejspíš chybou a odehrál se předčasně.

19.4.2021 Rusko odmítá podíl na výbuchu dvou muničních skladů ve Vrběticích. A vyhošťuje 20 českých zaměstnanců české ambasády v Moskvě (4 zaměstnance a 16 diplomatů), čímž „paralyzuje“ tamní českou ambasádu. Jedná se o tvrdší reakci, než ČR čekala. Jan Hamáček oznamuje, že Česko bude reagovat.

20.4.2021 Česku je vyjadřována podpora napříč Evropou, podporu vyjadřuje i USA.

21.4.2021 Společné pátrání médií Bellingcat, The Insider a týdeníku Respekt zjistilo, že akce se zúčastnilo celkem šest agentů GRU. Příprava zřejmě probíhala v Ženevě, kde se 4. října setkali agenti Denis Sergejev a Jegor Gordienko s velitelem Andrejem Avernajovem. 7. října se agenti všichni agenti setkali na velitelství GRU. 13. října odletěl agent Andrej Avernajov do Vídně, aby se setkal s agentem Nikolajevem Ježovem, který tam odletěl už 11. října. Ve stejnou dobu (11.10.) dorazili do Prahy Miškin a Čepiga. Ti se následně jeli ubytovat do ostravského hotelu Corrado. Další dva agenti Alexej Kapinos a Jevgenij Kalinin cestovali ten den do Budapešti. Všech šest agentů mělo zamluvené zpáteční lety do Ruska na 15. října 2014. V listopadu 2014 byli Miškin a Čepiga vyznamenáni Putinem titulem Hrdina Ruska.

22.4.2021 Do funkce ministra zahraničí je dopoledne jmenován Jakub Kulhánek. Odpoledne Kulhánek oznamuje českou reakci na vyhoštění českých diplomatů. Dává Rusku ultimátum do 12 hodin 23. 4. 2021, aby umožnilo návrat všech českých diplomatů zpět do Ruska, jinak dojde k vyhoštění dalších ruských diplomatů v Praze a to tak, aby byla ruská ambasáda v Praze diplomaty početně vyrovnaná jako česká ambasáda v Moskvě.

Počty ruských diplomatů a českých jsou dlouhodobě nevyrovnané. Před 17.4.2020 je v ČR 134 ruských diplomatů, zatímco českých diplomatů v Rusku je 60. Pro zajímavost v ČR je 69 amerických diplomatů.

Česko žádá spojence NATO a EU o solidární vyhoštění ruských agentů.

Evropská unie odsoudila narušení české svrchovanosti a podporuje potrestání viníků výbuchu ve Vrběticích.

 

Hodnocení: 1 = výborně

 

Zdroje:

  • https://ct24.ceskatelevize.cz/
  • https://www.bis.cz/
  • https://cnn.iprima.cz/
  • https://www.respekt.cz/
  • https://www.seznamzpravy.cz/
  • https://www.vlada.cz/
  • https://www.idnes.cz/
  • https://www.mzv.cz/jnp/cz/index.html
  • Twitter policie ČR, vysílání ČT24