Koruna česká – esej

literatura

 

Jméno práce: Koruna česká

Slohový útvar: Esej

Přidal(a): anonym

 

 

Koruna česká

Před více než sto lety se náš národ oddělil od Habsburské říše a spolu se Slovenskem jsme založili Československou republiku. S novým státem vznikla i nová měna, koruna československá. Ta v té době měla velkou kupní sílu například oproti německé marce, která byla zdevastována prohrou první světové války. Oslabením si prošla koruna za Protektorátu Čechy a Morava, kdy Německo záměrně oslabilo kurz koruny, aby mohlo Československo vysát. Po druhé světové válce se měnu podařilo trochu stabilizovat, avšak po Vítězném únoru, kdy probíhalo znárodňování a následně v roce 1953 přišla měnová reforma, kterou komunisté ožebračili všechny občany, a začaly se zvyšovat i ceny. Aby stát skryl inflaci, izoloval korunu vůči jiným měnám a celková ekonomika ČSSR byla odtržena od reálného vývoje ve světě. Konce se koruna československá dočkala 1.ledna 1993, kdy se rozdělila na korunu českou a korunu slovenskou.

Po celá desetiletí jsme byli na naši korunu hrdí a nejspíš nikdo by nepřemýšlel nad tím, že bychom naši měnu měli měnit, až do roku 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a tím jsme se zavázali k přechodu k euru. Otázkou, kdy k tomu bude vhodná chvíle, se zabývají politici a ekonomové už dlouhou řadu let, ale jejich názory se stále liší. Není žádnou novinkou, že Češi euro nechtějí. Ale proč tomu tak je? Každým rokem lidé cestují do zahraničí čím dál více, to znamená i nutnost vyměnit peníze ve směnárnách. V tomto by euro velice ulehčilo práci. Eurem lze platit v řadě zemí a je to velice stabilní měna, vhodná i pro uložení úspor. Jenže Češi koruně stále věří i v dlouhodobém hledisku, jak vyplývá z průzkumů. Pokud lidem nevadí neustálá výměna peněz a přepočítávání cen, nejspíše nevidí důvod vstupovat do eurozóny. A co kdybychom se na to podívali geopoliticky? Neměl by náš cíl být začlenit se co nejvíce do jádra Evropy – tedy na západ? Zkušeností s východem máme více než dost a stále můžeme vidět tendenci Ruska rozšiřovat své území. Pro nás jako pro zemi střední Evropy by to možná mohl být jeden z rozhodujících faktorů. Ale jaký názor má česká společnost?

Ať už bylo těch sto let naší české koruny jakýchkoliv, můžeme na ni být hrdí, avšak já si myslím, že už je na čase se posunout dál a vstoupit do eurozóny, protože Evropa je naším domovem a naše cesty by měly vést právě tam.

 

Hodnocení: 1 = výborně