Proč se dospělí vzdělávají? – esej

 

Jméno práce: Proč se dospělí vzdělávají?

Slohový útvar: Esej

Přidal(a): Tereza

 

 

 

 

Proč se dospělí vzdělávají?

Vědění je moc. Moc která v dnešní době znamená mnoho. Posuďte sami, bylo by lidstvo technologicky dnes tam kde je,kdyby se vzdělávaly pouze děti? Já mám jasno. Můj názor je takový, že bychom se měli vzdělávat co nejdéle je to možné.

V dnešní době se vzdělává mnoho dospělých. Jedni kvůli širším možnostem uplatnění, jiní protože by jinak přišli o své aktuální místo, ale najdou se i tací, kteří mají studium jako svůj koníček. Z mého hlediska je v pořádku, že plno mladých i věkem již poznamenaných „dospěláků“ studuje, ale. Je tu bohužel jedno velké ale. Proč si musí zaměstnanec dodělávat vysokou školu, když pak vykonává tu samou práci v bledě modrém.

Takže, jaká je příčina toho, že se dospělí opět vrací do školních lavic? K mé nelibosti se spíše přikláním k scénáři, kdy zaměstnanec dostane jednoduchou otázku. Chcete tady i nadále pracovat? Nebo snad máte zájem o to abyste se stal tisícinkou procenta v grafu nezaměstnaných? Osobně si myslím, že téměř všichni občané této republiky, by si vybrali tak, aby se příští týden nemuseli hlásit na úřadu práce.

Další důvodem bezesporu situace, kdy zaměstnanec není spokojen se svou pozicí ve společnosti, a proto by si rád našel jiné zaměstnání, kde bude finančně ohodnocen tak, jak si představoval. Ale ještě před tím něž nadřízenému položí výpověď na stůl, měl by si zařídit a následně vystudovat školu, která mu pomůže dosáhnout k vysněnému zaměstnání.

Vzdělání není samozřejmě pro každého, někdo je génius v jaderné fyzice, ale na papír nedokáže složit smysluplnou větu, o chybách ani nemluvit, a jiný zase nemá vlohy pro učení. Proto se domnívám, že jednou z cest kterou se dospělí může vydat je podnikání. Není paráda když jsme sám svým pánem? Párkrát přijdete pozdě do práce, no a co? Když je náhodou třeba finanční krize, tak nečekáte jestli vás nějaký „kravaťák“ z vyššího patra neosloví ve stylu: „Zítra už nechoď“, ale uděláte potřebné kroky k tomu, aby vaše firma tyto těžké časy překonala. Vy rozhodujete o svém osudu.

Po sečtením všech pro a proti, se přikláním k tomu, že v dnešní těžké době je nejrozumnější rozhodnutím, stát se podnikatelem. Přijít na nějaký převratný nápad a nebo provozovat či vyrábět něco co už se na trhu objevilo. Jsem si jist, že když pracuje tvrdě a poctivě, i v podnikání si většina z nás může najít to své místečko, kde nám to bude naprosto vyhovovat.

Každý jsme jiný a proto je velice těžké polemizovat o tom, zda se jako dospělí dále vzdělávat či nikoli. Uvažte, že je přeci pravda to, že nic se nemá přehánět. Není možné aby všichni lidé středního věku, buď podnikali a nebo naopak studovali.

 

 

Známka: 1 = výborně