Smysl života – esej – písemná práce

sloh

 

Jméno práce: Smysl života

Slohový útvar: Esej

Přidal(a): nicnknamee

 

Samostatná písemná práce na téma „Smysl života“

Úvod

Tato esej je na téma smyslu života. Každý už určitě někdy přemýšlel nad otázkou, jaký má život vůbec smysl. Proč vlastně existujeme? Jaký je náš úděl tady na zemi? K čemu vlastně život je? Každý na to má svůj osobní názor, ať už se liší díky náboženství, zemi, ve která žijí nebo třeba vlivem ostatních. Každý tento názor je jedinečný a nemá cenu ho někomu vymlouvat, protože si stejně každý o tom bude myslet svoje. Někdo se třeba ani touto otázkou nezajímá a prostě a jednoduše žije. Existují ale i lidé, který tohle téma zajímá celý život a snaží se přijít na opravdový smysl života.

 

Existence

Jaký je vlastně důvod naší existence? Je vůbec nějaký? Nebo je to jen náhodně vzniklý život? Jak to, že nevíme o žádné jiné civilizaci mimo Země? Jsme v celým vesmíru sami? Jak už jsem psala, každý si o tom myslí své. Žádná tvrzení nejdou nijak popřít. Já osobně si myslím, že určitě nějaký důvod, proč jsme tady, je. Osobně nejsem žádná věřící, a přesto si myslím, že náš život určitě má nějaký důvod. Nemyslím si, že by život vznikl náhodou. Je obrovské štěstí, že vůbec existujeme.  Zatím se nepotvrdily, žádné jiné civilizace, a proto je neuvěřitelné, že tu vůbec jsme a můžeme žít. Pravděpodobně ale asi ještě nějaké civilizace určitě budou existovat. Jen naše Galaxie obsahuje přes 100 miliard planet a je potvrzených minimálně dalších 500 takových galaxií. Bylo by dost zvláštní, kdybychom opravdu byli jen my sami. Při takových obrovských číslech, tu je veliká pravděpodobnost, že tu opravdu ve vesmíru nebudeme pouze sami. Bylo by určitě velmi zajímavý vidět, jak žijí na jiné planetě. Byli by na stejné úrovni jako my tady? Byli by tam vůbec lidé jako my nebo jen nějaká zvířata? Žili by stejně jako my nebo by měli úplně rozdílný styl života? To zatím můžeme vidět jen v naší fantazii. Věřím, že se jednou zjistí a potvrdí, že ve vesmíru nejsme sami a potkáme i lidi z jiné planety.

 

Osud

Někteří lidé si ani neuvědomují, jaký měli štěstí, že se narodili, že se narodili zrovna oni. Proto si třeba berou vlastní život a nepřemýšlí nad tím, jaký mají vůbec dar, že mohli být naživu. Hodně lidí takovou příležitost nemá např. kvůli nemocem, které sami nijak neovlivní a dali by cokoliv, aby mohli žít déle. Ale bohužel to nejde. Já si myslím, že se děti nerodí jen tak.  Určitě má každý člověk nějaký význam tady na Zemi. Nějaké věci z našich životů už jsou třeba předem daný. Je jen na nás, jakou cestou se k nim dostaneme. Když se něco nepovede podle našeho plánu, tak je to třeba jen jakási životní zkouška a určitě se to tak mělo stát, aby nás to do budoucna posílilo a dalo nějakou zkušenost. Každá špatná věc, která se nám přihodí, je pro nás jakýsi plus. Je jen nás, jak se s ní vypořádáme a jestli si z ní vezmeme ponaučení do budoucna a nebudeme stejnou chybu opakovat vícekrát. Vše, co se stalo, má nějaký důvod.

 

Život

Život nám dal přibližně 90 let a je na nás, jak je prožijeme. Hlavní osou života u většiny lidí je nějaký základní vzdělání, střední škola, maturita, vysoká škola, manželství, založení rodiny, výchova dětí, práce, důchod a poté smrt. Je ale úplně na každém z nás, jaký život si uděláme. Jasně, že nás omezují například finance, zdraví, životní úroveň, ale když člověk opravdu chce něco dokázat nebo udělat, tak mu nic z toho v tom nezabrání. Život má takový smysl, jaký mu dáme. Tohle je věta, kterou se já osobně řídím. Myslím, že každý by si měl najít nějaký hlavní smysl života a tomu obětovat svůj hlavní čas, peníze nebo cokoliv jiného. U někoho to může být práce, cestování, rodina a přátelé, sport… Hlavní je, abychom si našli něco, co nás bude bavit, co bude našim koníčkem. Hodně lidí si hledá zálibu ve sportu. Podle mě je to krásně prožitý náš čas a děláme tím i něco dobrého pro sebe. Pro někoho smyslem života může být třeba i práce. Myslím, že najít si takovou práci, která nás bude bavit, uživíme se s ní a nebudeme to dělat jen kvůli penězům je rozhodující. V práci dospělý člověk tráví většinu svého času, a proto by jí měl dělat s chutí. Když nebude, nebude mít chuť do života, každý ráno se mu nebude chtít jít zase do práce a život ho nebude bavit. Ale na každého čeká opravdové štěstí. Někdo má cestu k němu jednodušší, někdo zase těžší, ale určitě na všechny někde čeká. Třeba přijde, když už ho vůbec nečekáme.

 

Láska

Důležitou „věcí“ je určitě láska. Je jedno, jestli láska k člověku, k nějaké věci, k nějaký naší zálibě. Ale určitě je důležitá především opětovaná láska od člověka k člověku. Pocit bezpečí, důvěry a podpory od někoho jiného je velice důležitý. Každý by měl mít někoho, kdo ho podpoří v těžkých chvílích, kdo bude stát za ním a s kým si užije spousta zábavy. V životě se to lépe táhne ve dvou než samotnému jedinci. Myslím, že když někdo pozná opravdovou lásku, stane se pro něj svým smyslem života a snaží se být co nejvíce času s ní. Na každého někde čeká pravá láska a nesmíme se bát jí dát šanci. Na každého čeká opravdové štěstí. Někdo má cestu k němu jednodušší, někdo zase těžší, ale určitě na všechny někde čeká. Třeba přijde, když už ho vůbec nečekáme.

 

Pravidlo

Užívej života, jako by byl tvůj poslední. Tímhle by se taky každý podle mě měl řídit. Každý den může být náš poslední a nikdy nikdo neví, kdy přijde náš čas. Pak akorát budeme litovat, že jsme věci odkládali na později a neužívali života, dokud jsme mohli. Tohle si hodně lidí uvědomí až pozdě a je to škoda. Proto bychom se neměli zabývat malými hádkami mezi našimi nejbližšími, pak toho budeme třeba jednou litovat. Místo toho bychom si měli užívat každou chvíli s nimi.  Neměli bychom se bát zkoušet nové věci a objevovat nová místa nebo lidi. Když budeme mít stereotypní život, nebude nás tolik bavit. Je důležité poznávat nové věci, překonávat svoje do zatímní hranice. Lidi by měli mít nějaký svůj sen. Je jedno jestli jen napsat dobře písemnou práci ve škole, zlepšit se v jejich koníčku nebo si postavit vlastní dům třeba i v jiné zemi. Ten pocit, když se jim to poté podaří je povzbuzující a dodá vám síly jít si za dalšími sny.

 

Doba technologií

V dnešní době mobilů, počítačů a celkově moderních technologií lidé zapomínají, že existuje normální život a raději si jsou ve své virtuální realitě. Myslím, že když dříve tyto technologie nebyly k dispozici, byl svět lepší. Lidé trávili více času pospolu venku než každý u sebe doma za počítačem. Hraní her do jisté míry mi přijde dobrý, ale když je toho až moc, tak to nemá žádný význam a hráči utíká život pod prsty.

 

Názory ostatních

Ptala jsem se ostatních, jaký mají na toto téma názor. Nejčastější odpověď byla, že si života máme užívat naplno tak moc, jak jen to jde. Další většina psala, že smyslem života je rodina a nejbližší přátelé. S tím na plné čáře souhlasím. Další mi pověděli, že je to láska od nějakého partnera. Ta je v životě taky určitě hrozně moc potřebná. Moje teta mi prozradila, že jejím smyslem života není dělat to, co všichni ostatní, ale dělat to, co chce ona a co se jí líbí. Občas se jí to nevyplatilo, ale chyby dělá každý a je to úplně normální. Setkává se s tím, že ji lidé za to odsuzují. Já si ale myslím, že by každý měl žít život, tak jak chce on a neměl by se řídit ostatními, jen aby se jim zavděčil.  V poslední době si všímám, že slovo demokracie už moc neznamená. Lidé se bojí říkat svůj názor, aby nebyli jiní než ostatní a aby tím pádem moc nevyčnívali z davu. Setkala jsem se ale i s názorem, že život nemá žádný smysl. S tím určitě nesouhlasím. Ale každý na to má svůj názor a opravdu nemá ho cenu někomu vymlouvat a nebo mu vtloukat do hlavy jeho smysl života. Každého je to osobní věc, jak toto vnímá. Kamarád mi zase říkal, že smyslem života je čekat na smrt, že tak jako tak přijde. S tím také ale nesouhlasím. Když už jsme se narodily, tak je škoda, abychom života strávili čekáním na smrt, která tak jako tak stejně jednou přijde. Jen tak čekat je zbytečný a měli bychom si to tu podle mě co nejvíce užít, k čemu bychom tady jinak byli.

 

Závěr

Toto téma je špatně popisovatelný. Existují milióny názorů na smysl života a každý je úplně jiný. Každý by měl najít svůj smysl života, stanovit si nějaké své cíle a za nimi si postupně životem jít. Neměl by dělat to, co dělají ostatní jen aby se jim zalíbil, ale měl by dělat to, co chce on a co ho jakýsi způsobem naplňuje. Každý by měl mít u sebe své nejbližší a měl by za ně být vděčný, protože ne každý má tohle štěstí. Hlavně bychom si ale života měli užívat, jak  jen můžeme. Tohle je můj názor na smyslu života.

 

Hodnocení: 1 = výborně