Korunní princ – úvaha

nabozenstvi

 

Jméno práce: Korunní princ

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Kateřina Macourková

 

 

 

Korunní princ

Ráno 30. ledna 1989 v 10:15 přiběhl komorník Loschek k hraběti Hoyosim se zprávou : „nemůžu vzbudit korunního prince Rudolfa!“. Hrabě se ihned vydal do zámku Mayerling a  kladivem rozbil zamčené dveře. Byl to strašný pohled. Rudolf ležel bez hnutí na posteli, jeho milenka Mary na vedlejším lůžku. Vedle prince ležel jeho armádní revolver. Oběma visela hlava dolů přes postel. „Hned na první pohled bylo jasné, že Rudolf zastřelil nejdřív Mary, a potom sebe“ , uvádí komorník. Padly jen dvě dobře mířené rány.

Byla to tedy opravdu sebevražda? Nebo vražda neznámé třetí osoby?

Úmrtní zpráva mluví jasně.

„Jeho Výsost, nejjasnější korunní princ, zemřel v důsledku roztříštění lebky a přední mozkové partie. K tomu došlo vinou střelné rány vypálené z bezprostřední blízkosti do přední části pravé spánkové kosti.“

 

Co vedlo Rudolfa k tomuto zoufalému činu?

Možná na něm zanechala stopy bezcitná a krutá výchova generála Goundrecourta, kterou absolvoval již od tří let. Bez pochyby mu „ otužující“ opatření, noční buzení výstřely z pistole a další přivolalo psychické poruchy. Potom byl ale na matčin příkaz generál vyměněn za nového vychovatele, který v Rudolfovi objevil nadání pro jazyky (čeština, maďarština, polština a francouzština). Také ho nadchl pro demokracii a sociální cítění, a také malířským schopnostem. Byl tento zřejmě inteligentní člověk schopen zabít sebe i milenku?

Já si myslím, že ano. A řekla bych, že tyto „psychické poruchy“ byli z části i dědičné. Například bavorský král Ludvík II, Rudolfův strýc, je toho důkazem. Myslím si, že i sama Sisi. A takových lidí by se našlo spoustu i u Habsburků.

Mého názoru, nebyl Rudolf šťastný na tomto světě. Otec se mu vůbec nevěnoval, matka byla pořád na cestách. Jeho babička, arcivévodkyně Žofie, se snažila z malého prince vychovat co nejlepšího následníka trůnu. A co potom takový malý chlapec, který je v noci buzen, aby běhal před kancem, buzen výstřely přímo u hlavy  atd., může mít za dětství?

A co Mary? Co tu vedlo k tomu, aby spolu se svým milencem zemřela? Zřejmě do něho byla tak zamilovaná, že by pro něj udělala vše. Nebo měla jiné důvody?

Pravdu se už nikdo nikdy nedozví. Můžeme sice mít v ruce papír, že zemřeli v důsledku rány střelnou zbraní, ale důvody proč se tomu tak stalo, nám budou navždy utajeny. Každý si musí sám vybrat, čemu bude věřit.

 

Hodnocení: neuvedeno