Letní noc – líčení

sloh

 

Jméno práce: Letní noc

Slohový útvar: Líčení

Přidal(a): Anna

 

 

Pomalu se stmívá a trochu se ochlazuje. Cítím jemný vánek, který mi naznačuje, že už končí letní den s vysokými teplotami ukazující na teploměru a ukládá se ke spánku. Naopak se něco probouzí. Je to zářivý kotouč se svými paprsky, které nejsou ale tak silné, jako oslnivé paprsky slunce. Slunce nám dává sbohem a pomalu se ztrácí za horami a kopci. Je krásně vidět, jak nad oblaky postupuje tma, která za chvíli ovládne celou oblohu, a tím tak vyhraje souboj nad světlem. Ale nebojte se, za několik hodin se na nebi slunce objeví znova a bude nás opět hřát do tváří. Tento koloběh je tu s námi dlouho, a ještě dlouho bude. Díky němu si můžeme v černé, tmavé, trochu chladné noci odpočinout a připravit se tím na další hřejivý a barevný, slunečný den.

Je krásná letní noc. Ptáčci už jsou ve svých hnízdech a uložili se ke spánku, aby brzy ráno mohli zpívat své písně před okny našich domovů. I mravenci už jsou ve svých mraveništích, aby přes den mohli pilně pracovat. Celé město už spí. Kromě pár zvířat, které právě v noci teprve ožívají a začínají si hledat potravu. Sedím na vrcholu kopce od nedalekého města. V dálce vidím rozsvícené pouliční lampy, které dodávají tmavým ulicím alespoň trošičku světla. Celé to vypadá jako tmavé jezero, nad kterém létá tisíce světlušek. Šedivé mraky se od sebe pomalu vzdalují, jako když se otevírá opona v divadle, aby mohly přivítat hlavní postavu dnešního nočního představení. Je to zářivý měsíc společně s vedlejšími postavami, a také jeho společnicemi hvězdami. Cítím, jako by se svět otočil vzhůru nohama. Jako bych se najednou nedívala na noční svítící oblohu, ale do moře plného třpytících se perel. Hvězdy vypadají, že jsou vedle sebe poskládané tak blízko, ale přitom jsou od sebe několik tisíc kilometrů vzdálené.

Nastává čas, kdy už bych také měla jít spát. Občas, když v posteli nemohu usnout, zdá se mi, jako by čas utíkal tak rychle. Jen odpočítávám hodiny, za jak dlouho budu vstávat. Ale tady, u té krásné noční oblohy mi přijde, že čas vůbec neutíká. Jako by se zastavil a nechal mě si užívat tyto nádherné chvíle jen sama se sebou a vzdálenou blýskající se noční oblohou.

 

Hodnocení: 1/2 = výborně/chvalitebně