Lež a pravda – úvaha

 

Jméno práce: Lež a pravda

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Dáda

 

 

 

 

Lež a pravda v našem životě
Lež má krátké nohy a pravda vítězí, tato rčení zná snad každý z nás. Pokud se však nad tím zamyslím, má vůbec lež ještě krátké nohy, a vítězí vždy pravda?
Jsem si jistá, že každý z nás alespoň jednou v životě zalhal, neznám nikoho, kdo by tak neučinil. Občas člověk musí zalhat, aby neublížil druhému člověku, kterého má rád, ale někdy také lžeme proto, abychom z toho něco vytěžili, nebo dokonce někomu ublížili, což je špatné. Ale můžeme se divit, že lidé lžou? Už od malinka se dozvídáme o tom, jak  si  nás odnesou čerti, pokud si nebudeme uklízet, a že Ježíšek nepřiletí, protože jsme celý rok zlobili. Tento druh lži bych považovala za milosrdnou a pochopitelnou. I když vyjde najevo, bývá tento typ lži ze zdvořilosti přehlížen.
Na druhou stranu, když nám zalže přítel a později se dozvídáme pravdu, často ani omluvy nepomáhají. Říkáme si: „Mohu mu ještě věřit?“. A litujeme toho, že nám pravdu neřekl, i když by v tu dobu možná ublížila.
Pravda nakonec většinou vyjde najevo a tak je lepší mluvit bez lží. Například před soudem musíme přísahat, že budeme mluvit pravdu, tak proč to nedělat i v normálním životě?
Někdy je lež i užitečná, ovšem někdy, když se na ni přijde, dovede pěkně potrápit. Zamysleme se nad tím, jestli přece jen není lepší si některé lži odpustit.

 

 

Hodnocení: 2 = chvalitebný

Napsat komentář