Podle neoficiálních statistik 90 % studentů před maturitou zvažuje kariéru pastevce ovcí. Přitom už malé změny ve tvých studijních návycích stačí pro to, abys ji zvládl bez zbytečného stresu a paniky. Pokud se i ty ptáš, jak udělat maturitu, jsi na správném místě.
Pravdou zůstává, že průběžné učení výrazně zvyšuje tvé šance na úspěch, ale existuje několik triků, které ti celý proces usnadní a tobě tak zbyde čas třeba na scrollování na TikToku.
Uč se vysvětlováním
Vědecké studie ukazují, že opakované čtení textu patří mezi nejméně efektivní způsoby učení. V praxi to znamená to, že si daleko lépe zapamatuješ informace, které sám zformuluješ a třeba vysvětlíš kamarádovi než ty, které si budeš donekonečna předčítat z materiálů, co jsi zdědil po loňských maturantech.
Tím, že se informace budeš snažit vybavovat a nejlépe i vysvětlovat svými vlastními slovy, si mimo jiné ověříš, že opravdu rozumíš tomu, co říkáš. Určitě taky znáš tu situaci, kdy ses něco naučil doslova, ale u zkoušky ti jedno z tich slov vypadne a najednou celá věta ztrácí smysl. U maturity to zkus jinak! Pokud něčemu nerozumíš, nech si to vysvětlit spolužákem, pusť si video na YouTube nebo si pomoz například umělou inteligencí.
TIP:
- Simuluj skutečné podmínky maturitní zkoušky – vylosuj si jednu otázku, nastav si stopky a během stanovené doby řekni vše, co si k ní pamatuješ. Jako komisi můžeš využít rodinné příslušníky nebo spolužáky.
- Vezmi si papír a tužku a než se k otázce vrátíš, zkus vypsat vše, co si od posledně pamatuješ.
Začni od základů
Maturitní zkouška se liší od běžných testů na střední škole tím, že zahrnuje velké množství informací. Možná na začátku nevíš, kde začít, a máš pocit, že si takové množství učiva v životě nezapamatuješ. Nevěš hlavu! Začni tím, že se ke každé otázce naučíš jen to nejnutnější a pochopíš její základní koncept, když se k ní pak budeš vracet, půjdeš zase o něco víc do hloubky.
Sestav si časový plán
Před tím, než se vůbec ponoříš do samotného učení, dej mu řád. Spočítej, kolik otázek se musíš denně naučit, abys stihl projít všechny okruhy. Nezapomeň si vymezit také čas na přípravu k didaktickým testům, a slohové práci.
TIP:
- Otázky si průběžně známkuj jako ve škole (1 – umím perfektně, 5 – neumím vůbec). Před samotnou zkouškou tak budeš vědět, na které se musíš ještě zaměřit, a které už opakovat nemusíš.
- Uč se maximálně 30–40 minut, potom si dej 5-10 minut pauzu.
Věřím, že pokud zvolíš efektivní způsob učení, i ty budeš jednou ostatní štvát tvrzením, že maturita je pouze formalita.