Máme rádi svobodu – fejeton

 

Jméno práce: Máme rádi svobodu

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): kubsta

 

 

 

„Máme rádi svobodu“

V poslední době se potýkáme s vlnou uprchlíků z východu, kteří utíkají ze své válkou zmítané země k nám do svobodného světa. Není tomu tak dávno, co i lidé v Československu bojovali za svobodu, utíkali na západ a poslouchali režimem zakázané rádio – Svobodná Evropa. Je tomu už více než 20 let co naší předkové mohli jít k prvním svobodným volbám.

V každém období lidský dějin se vždy našla nějaká skupina, která se cítila utlačovaná. Vždy si někdo bude myslet, že jeho práva jsou menší a že je méně svobodný než někdo jiný. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že svoboda sebou nese i obrovskou zodpovědnost.
Vzpomeňme si na naše dětství, kdy jsme všem dospělým záviděli, že jim nikdo nerozkazuje, co mají a co nemají dělat.  Neviděli jsme, co se za tou svobodou skrývá. Až když jsme vyrostli a mohli si ochutnat část svobody, pochopili jsme, že každý čin má své následky, a že pokud jsme dostali možnost volby, tak není nikdo jiný, kdo by měl nést následky za náš svobodný čin. Přicházíme na to, že bychom chtěli dělat mnoho věcí, ale bez jejích bolestných následku, běhat bez pozdější bolesti nohou, skákat z útesu bez rizika zlomení vazu, jezdit rychle bez rizika srážky atd. A tak se nám s věkem vysněná svoboda přestává líbit. Vlastně se situace otočí natolik, že jsme ochotní dokonce platit někomu, aby nám říkal, co máme dělat. Proto dnes mnoho lidí má osobního bankéře, který mu řekne co s financemi, osobního trenéra, který se stará o jeho kondici a stravu, a mnoho jiných osobních poradců pro většinu případů.
S lidmi žijícími v totalitárních režimech je to podobně. Vraťme se k příkladu s komunistickou érou Československa. Proč po čtvrtstoletí po sametové revoluci, komunisté dostávají tolik hlasů? Je tomu tak, protože lidé mají raději svět jistoty, kde vědí, že se budou mít pořád stejně, než svět svobody, kde každé z jejích svobodných rozhodnutí může za sebou nést obrovský úspěch nebo také pád na dno společnosti.

Co říct na závěr? Žít ve svobodném světě není sice jednoduché, ale právě takový svět má neomezené možnosti se rozvíjet. Musíme si vážit toho, že můžeme sami rozhodovat o tom, jakým směrem se bude tento svět rozvíjet.

 

 

Hodnocení: 1 = výborně