Máme Skype, Facebook, mobilní telefony… opravdu tak máme k sobě blíž? – zamyšlení

 

Jméno práce: Máme k sobě blíž?

Slohový útvar: Zamyšlení

Přidal(a): kristyna94

 

 

 

Máme Skype, ICQ, Facebook, mobilní telefony, e- mail. Opravdu tak máme k sobě blíž?

V dnešní době si nikdo z nás nedokáže představit život bez obdélníkové krabičky s dotykovým displejem s funkcemi jako je přehrávání hudby, internet či wi-fi připojení a téměř nekonečná pamět. To, o čem mluvím, je každému zcela jasné- mobilní telefon. Tato vymoženost ovšem nebyla jediným a ani posledním výkřikem komunikačních zařízení. Po mobilních telefonech následovaly počítačové „doplňky“ jako icq, skype. Svůj volný čas jsme trávili nekonečným vysedáváním před monitorem počítače a dokázali se bavit jako spolužáci na třídním srazu po 25 letech. Otázky typu:„Jak se máš?“, „Co děláš?“, byly na denním pořádku. Mezi tyto vynálezy dále také řadíme sociální sítě, z nichž pak musíme vyzdvihnout tu nejmodernější a nejvyužívanější zvanou Facebook. Myslím, že když ji označím králem všech sociálních sítí, nebudu daleko od pravdy.

Při tomto výčtu komunikačních zařízení mě napadá otázka, jestli nám opravdu šetří čas? U mobilního telefonu to zřejmě bude pravda, pokud nejste typ člověka, který se bez mobilu, cítí jako bez ruky. Ale jak je to s těmi ostatními, tím už si tak jistá nejsem. Ne každý totiž využívá Facebook jen k rychlejšímu sdělení novinek či zpráv. Uživatel Facebooku určitě ví, čím je takový Facebook vybaven- miliony her, skupin a stránek. A jejich jednotlivé prohlížení už nějaký ten čas zabere, ten čas, který lze strávit s přáteli, rodinou a nebo dobrou knihou.

A jak je to vlastně s tou komunikací? Máme tak k sobě opravdu blíž? Nezapomněli jsme přes veškeré to volání, esemeskování a chatování na klasický rozhovor? Jistě, že tento způsob komunikace nám usnadňuje kontakt na větší vzdálenosti, těžko se zeptáme člověka žijícího na druhé straně světa. „Jak se má?“, aniž bychom nezvedli mobilní telefon nebo nezapnuli internet. Ale jaký požitek z toho vlastně máme? Přes sluchátko telefonu nevidíme, jak se daný člověk tváří, nevidíme jeho reakce, nevíme zda jsou jeho slova upřímná. To všechno lze vyčíst z osobního kontaktu lidí, pro někoho obyčejná věc, pro někoho to nejdůležitější.

A co takové sociální sítě? Je to smutné, ale i tam část uživatelů tvoří podvodníci, kriminálníci a různí sexuální devianti.  S nadsázkou lze brát i takové uživatele, kteří mají přes několik stovek „přátel“. Takoví zřejmě ještě nepochopili podstatu slova přítel.

Já osobně preferuji osobní kontakt, jen tak se lze upřímně zasmát a strávit čas s těmi, které mám ráda a to mi opravdu žádný Facebook zprostředkovat nemůže.

 

 

Známka: 1-2

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.