Mnoho povyku pro nic – rozbor díla k maturitě

 

Kniha: Mnoho povyku pro nic

Autor: William Shakespeare

Přidal(a): Luciferos

 

 

Děj komedie

Vše se odehrává v Mesinně, kam přijíždí Don Pedro Aragonský se svými přáteli a spolu se svým nevlastním bratrem Donem Juanem. Jsou pozvání k Lenonatovi, což je vladař messinský. K hostům patří též Beneš, mladý padovský šlechtic, a Claudio, mladý florentský šlechtic. Hned ze začátku, když spatří Claudio dceru Leonata, beznadějně se do ní zamiluje a jeho city naštěstí nejsou jednostranné. Beneš, muž který manželství a taktéž ženy neuznává, se mu snaží rozmluvit jeho lásku, i když je předem jasné, že se mu to nepodaří. Na scénu přichází Blažena, sestřenice Hery a zároveň dcera Antonia (bratr od Leonata). Její neustálý ostrý vtip a mrštný jazyk dohání k šílenství především Beneše, který ji také často popichuje. Protože oba dva odpřisáhli, že zůstanou nadosmrti sami jejich přátelé na ně připravují lest, díky níž by se do sebe měli zamilovat. Don Pedro a Claudio vyprávějí Benešovi, že je do něj Blažena zamilovaná a Hera ji říká totéž o Benešovi. Mezitím si chce Claudio vzít Heru za ženu, ta s tím souhlasí, a proto se začíná připravovat svatba. Jenomže závist a lidská zlost na sebe nenechá dlouho čekat a tak Don Juan připravuje na novomanžele lest. Jeho sluha Borachio bude mít za úkol, stát o půl noci před balkonem Hery a koketovat s ní, ovšem ve skutečnosti bude hovořit s Markétou její služebnou. O zbytek se už postará Don Juan, který v danou dobu přivádí mladého Claudia i se svým bratrem kousek od místa, kde se vše odehrává. Mladý Claudius zhrzen nešťastnou láskou a ponížením slibuje, že Heru před všemi svatebčany zostudí. Když lotr Borachio takto svůj úkol splní svěřuje se svému známému Konrádovi, jak dobře pořídil. To však netuší, že ho poslouchají strážníci, kteří později oba sluhy zatknou. Další den už všichni stojí v kostele, a když se mnich Claudia zeptá jestli snad ví o nějaké tajné překážce, která by mu ve sňatku bránila, odpoví, že ano. Hera omdlívá a všichni si myslí, že z potupy zemřela. Mnich radí jejímu otci ať všude rozhlásí, že je mrtvá. Nakonec se všichni dovídají, jak to doopravdy bylo a svatba se nakonec koná, ale ne jedna, nýbrž dvě. Lásku u sebe totiž najdou také Blažena a Beneš. Takže vše se nakonec v dobré obrátí.

 

Obsah z knihy:

V této knize jde o padoušství bohatého lotra, který se z rozmaru a nenávisti chystal přetrhat krásný vztah dvou lidí a kterému nevadilo, že je tím mohl zahubit. Aristokratický padouch je tu strůjcem  ohavné intriky. Prchá, když zlo bylo vykonáno, nikoliv však dokonáno. A to, že bylo odhaleno, zneškodněno a nakonec napraveno, to je právě zásluha těch prostých postav nešlechtických, lidových měšťánků v renesanční Messině. Jsou sice směšní ve své snaze honosném vyjadřování.  Je jim však dáno, aby vycítili zločin a pomohli zneškodnit jeho vykonavatele a odhalit jeho strůjce.

 

Postavy hry

Don Pedro – Vladař Aragonský,

  • Ze začátku z něho máme pocit jako z dobrého a srdečného vladaře, který by nikomu neublížil, ale po pomluvení Hery, si můžeme všimnout jak znenadání mění svůj názor, kterou dosud pokládal za vzor ctností.

 

Claudio – mladý florentský šlechtic

  • Claudia můžeme posuzovat obdobně jako Dona Pedra. Nejprve byl strašně zamilovaný, potom se urychleně odmiloval a nakonec se se stejnou dívkou oženil.

 

Leonato – vladař Messinský

  • Ovšem ani otec Hery se nechoval zrovna nejlépe, neboť by nedokázal pomoci uvěřit a pomoci vlastní dceři, kdyby ho mnich nepřesvědčil