Na Větrné hůrce – stručný rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Na Větrné hůrce

Autor: Emily Bronté

Přidal(a): Sacinka, aliktyls2

 

Emily Bronté

 • Britská spisovatelka.
 • Pocházela z šesti dětí z rodiny konzervativního a panovačného kaplana.
 • Svůj krátký život strávila převážně ve vesničce Hawort v severní Anglii. Publikovala se pod mužským pseudonymem Ellis Bell.
 • Nejvíce ji proslavil její jediný román Na Větrné hůrce.

 

Další díla:

  • žádná, Větrná Hůrka byla jediným dílem Emily Bronté

 

Rozbor díla: Na Větrné hůrce

Literární žánr   

 

Místo a čas děje

 • Děj se odehrává v odlehlé krajině na Drozdově a Větrné hůrce (hrabství Yorkshiru) od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století (mezi lety 1770 a 1802 ).

 

Postavy a jejich charakteristika

 • Nelly Deanová – chůva Katky a Haretona, vrstevnice Hindleyho a Kateřiny, hodná, čestná žena
 • Heathcliff – v dětství odstrkované nalezené dítě, zamiloval se do Kateřiny, jeho nenaplněná láska propukla v hrůznou nenávist a touhu po pomstě, stal se z něj krutý a bezcitný člověk
 • Hindley Earnshaw – otec Haretona, život se s ním nemazlil, propadl alkoholu
 • Hareton Earnshaw – syn Hindleyho, nehezky vychováván od Heathcliffa, na konci příběhu se začal vzdělávat s Katkou a plánovali spolu i svatbu
 • Kateřina Ernshawová/Lintonová – manželka Edgara, výbušná, jakmile není po jejím je zle
 • Edgar Linton – bratr Isabely, miloval svou rodinu, oddaný věrný manžel, měl velký vliv na dceru
 • Isabela Lintonová/Heathcliffová – sestra Edgara, naivní žena, která se zamilovala do Heathcliffa, bohužel se zklamala, utekla před hrubým násilím manžela, který ji využíval jen jako zbraň k pomstě
 • Linton Heathcliff – syn Isabely a Heathcliffa, po smrti matky musel k otci, stále nemocný a velice rozmazlený
 • Katka Lintonová/Heathcliffová – dcera Kateřiny a Edgara, velice hodná dívka, milovala svého otce, matku bohužel nepoznala

 

Stručný děj

Příběh začíná příjezdem pana Loockwooda na Drozdov, který si pronajal na určitou dobu od pana Heathcliffa z Větrné hůrky. Právě tam se odehrála láska mezi Kateřinou a Heathcliffem. O jejich lásce mu vypráví hospodyně Nelly Deanová, která na Větrné hůrce dříve sloužila. Kateřina Earnshawová zde vyrůstala se svým bratrem, chůvou, sluhou Josefem a otcem. Jednou otec přivedl z cest Heathcliffa. Od prvních počátků se do sebe Kateřina s Heathcliffem zamilovali. Hindley ho ale nemohl ani vystát, protože otec mu dával přednost před ním samotným.  Kateřina se ale provdala za Edgara a odešla bydlet na Drozdov společně s ním a jeho sestrou Isabelou. Přestože Heathcliff Kateřinu stále miloval, proměnila se jeho láska ve stejně velkou nenávist. Pomstil se sňatkem s Isabelou se kterou měl syna Lintona. Ona však brzy zemřela a Heathcliff ho vychovával sám. Kateřině a Edgarovi se narodila dcera Katka. Kateřina po porodu zemřela a otec vychovával dceru sám. Katka se zamilovala do Lintona a musela si ho vzít. Ten však brzy zemřel stejně jako její otec. Pak se zamilovala do Haretona. Jelikož byl nevzdělaný, začala ho učit číst a psát. Na konci  zemřel i Heathcliff a Kateřina s Haretonem měli konečně klidný život. Měli naplánovanou svatbu.

 

Podrobný děj

Pan Lockwood si pronajme usedlost Drozdov od pana Heathcliffa žijícího na Větrné hůrce. Hned po první Lockwoodově návštěvě Větrné hůrky mu přijdou její obyvatelé velice zvláštní a nepříjemní. Při svém výletu se nachladí a musí zůstat odpočívat na lůžku, a protože jej zajímá osud podivných obyvatel Větrné hůrky, poprosí svoji hospodyni Nelly Deanovou, aby mu celý příběh převyprávěla od začátku.

Nelly se nenechá dlouho přemlouvat a začne vyprávět.

Na Větrné Hůrce žije pan Earnshaw se svojí manželkou a dvěma dětmi – Hindleym a Kateřinou a dalšími několika služebnými. Rodina žije spokojený život až do dne, kdy pan Earnshaw odjede na služební cestu. Namísto slíbených dárků, přiveze cikánského chlapce jménem Heathcliff. Kateřina se stane Heathcliffovou nejlepší přítelkyní, naopak její bratr ho nenávidí a žárlí na něj.

Hindley odjede na studia, odkud se vrátí teprve na otcův pohřeb, aby po otci převzal správu panství, s sebou si přiveze manželku. Kladný vztah Kateřiny a Heathcliffa se mu velice příčí a snaží se je všemožnými způsoby rozdělit, ale nedaří se mu to. Jednoho dne se dvojice vydá na výlet k Drozdovu, kde bydlí rodina Lintonových. Kateřina se při dobrodružství zraní a několik týdnů zůstane na Drozdově, kde se díky kultivovanému prostředí změní v pravou dámu. Kateřina se stále stýká s Lintonovými, až ji jejich syn Edgar požádá o ruku. Kateřina jeho žádost přijme a zároveň se svěří Nelly, že kdyby nebyl Heathcliff takový hrubián, vzala by si jeho, protože ho velice miluje. Heathcliff tajně vyslechne tento rozhovor a zmizí na dlouhé roky pryč.

V době Heathcliffovi nepřítomnosti se Hindleymu narodí syn Hareton. Hindleyho manželka zemře a on začne žalem pít. O Haretona se nikdo nestará, jen chvilku Nelly, než odejde s Kateřinou na Drozdov.

Po nějaké době se vrátí elegantní, vzdělaný a bohatý Heathcliff posedlý touhou po pomstě. Potká se se sestrou Edgara Lintona, Isabelou, která se do něho hluboce zamiluje. Společně utečou, nechají se oddat a zabydlí se na Větrné Hůrce. Isabele nastává peklo a pochopí, jak je Heathcliff krutý a ona ho začne pomalu nenávidět.

Heathcliff se snaží Kateřinu Edgarovi odloudit. Kateřina otěhotní a onemocní vážnou duševní chorobou. Heathcliff i přes zákaz Kateřinu navštíví a tím jí způsobí další duševní záchvat. Nedlouho poté, co porodí malou Katku, zemře a je prokleta Heathcliffem a její srdce nenajde klidu ani po smrti. Isabela od Heathcliffa uteče do Londýna a porodí syna Lintona.

Když je Lintonovi dvanáct let, jeho matka zemře a on je převezen ke svému strýci Edgarovi. Heathcliff, ale trvá na tom, že chce mít synka u sebe, a tak je hned druhý den malý Linton převezen ke svému otci. Surový Heathcliff se o něj stará s překvapivou péčí, protože touží po majetku, který by Linton zdědil v případě, že by strýc zemřel bez syna. Po roztržce s Heathcliffem zemře i Hindley Earnshaw.

Kateřina se i přes otcův zákaz setká s mladým Lintonem. Píší si milostné vzkazy, Katka mu posílá své knížky a občas ho potajmu dojede i navštívit. Linton i jeho strýc Edgar vážně onemocní, a proto se Heathcliff snaží co nejrychleji oženit svého syna. Jednoho dne se jde Katka a Nelly projít a Heathcliff je pozve na Větrnou Hůrku, kde je uvězní, dokud se Kateřina neprovdá za Lintona.  Po svatbě pustí Linton svou manželku tajně ven, aby se naposledy vydala na Drozdov, rozloučila se se svým otcem a odnesla si ty nejdůležitější věci. Katka pak musí zůstat na Větrné hůrce a nesmí se s nikým stýkat.

Po tom, co se pan Lockwood uzdraví, vrátí se zpátky do Londýna a Větrnou hůrku navštíví zase až za rok a nevěří vlastním očím – po Lintonově smrti se Katka sblíží s Haretonem a Heathcliff zemře. Jeho pomsta byla vykonána a on pouze touží odejít za svou milovanou Kateřinou – je pohřben do hrobu, který leží napravo od jejího.

Nakonec se Katka a Hareton vezmou a společně s Nelly se odstěhují na Drozdov.

 

Vlastní hodnocení

Tato kniha se mi velice líbila. Příběh je napsán dost čtivě, jednoduchým a srozumitelným jazykem. Ze začátku mi přišla nepochopitelná a dost zmatená, takže jsem se rozhodovala jestli ji mám nadále číst. Ale pak jsem se do ní začetla. Vtáhla mě do děje a přečetla jsem ji takřka hned. Je tam hodně postav. Ze začátku je to všechno pomatené a nepřehledné, ale postupně s dějem se to srovnává a dá se v tom celkem dobře orientovat. Autorka skvěle poukázala na to, jak snadno se může nejkrásnější cit – láska – změnit v nejhrůznější lidský cit – nenávist. A také to, čeho je schopen ten, kdo jde trvale za svým cílem.