Nepovedená léčka – vyprávění

 

Jméno práce: Nepovedená léčka

Slohový útvar: Vyprávění

Přidal(a): pasan

 

 

VÝCHOZÍ TEXT

Když známý cestovatel Jean André putoval po Jižní Americe, předcházela ho pověst čaroděje. V oblasti Amazonie narazil na jeden domorodý kmen žijící ve skromných příbytcích z palmových listů. Emhudové byli velmi pověrčiví. Začali se bát, že Jean André připraví jejich lovce o odvahu a sílu, proto se ho rozhodli zabít. Přichystali na něj léčku…

 

Nepovedená léčka

Po celovečerní oslavě za zvuků obrovských bubnů a neutichajících píšťal se Jean odebral ke spánku. Mezitím se v náčelníkově stanu probíral plán, jak se ho zbavit. Podle legend měl za krvavého měsíce přijít běloch, který zbaví všechny lovce v kmeni o potřebnou sílu a odvahu k lovu. Při pokuřování dýmky se shodli, že se společně s Jeanem vypraví druhý den na lov do husté džungle. Tam ho navedou přímo k doupěti obrovského jaguára, který se o něj postará. Byli si jisti, že proti němu nemá s pouhým nožem žádnou šanci.

Za vycházejícího slunce se zatím nic netušící Jean probouzel a v poklidu si zapsal pár řádků do svého deníku, poté následovala skromná snídaně připravená od domorodých žen. Po krátké debatě s náčelníkem se připravil k odchodu na lov.

Při vzrušující výpravě po strmých cestách hustým lesem si Jean všímal nervozity a neklidu mezi jednotlivými lovci, což pojal za velice podezřelé.

Když došli poblíž doupěte, lovci se rozdělili okolo Jeana a co nejhlasitěji začali povykovat a křičet.  Jean si v tomto zmatku ani nevšiml, že většina z nich vylezla do korun stromů.  Za obrovského řevu se před samotným Jeanem zjevil ohromný jaguár. V jeho očích nebojácný hrdina viděl smrt. Hrůzou se mu tajil dech, když sám čelil s pouhým nožem obrovskému králi džungle. Proběhl mu celý život před očima. V poslední chvíli si vzpomněl na svůj revolver v náprsní kapse, vytasil jej a jednou ranou složil zabijáka Amazonie k zemi.

Po výstřelu, který se rozlehl do širé džungle, se všichni domorodci rozprchli. Tak nezdolný cestovatel Jean přežil léčku kmene Emhudů a dále se ubíral za dobrodružstvími Ameriky.

 

Hodnocení: 1 = výborně