Chytří evropští vynálezci – vyprávění

sloh

 

Jméno práce: Chytří evropští vynálezci

Slohový útvar: Vyprávění

Přidal(a): Natálie Múdra

 

 

Chytří evropští vynálezci

Jmenuju se Hedwig Eva Maria Keisler, ale lidé mě spíš znají pod jménem Hedy Lamarr. Narodila jsem se 9. listopadu 1914 ve Vídni do židovské rodiny. Můj otec pracuje jako bankéř, matka je pianistka. Nebudu to nějak skrývat, žila jsem v přepychu, chodila jsem na prestižní školu a studovala dokonce tři jazyky. Zajímala jsem se o balet a hru na klavír, ale nakonec mě zlákalo herectví, u kterého jsem zůstala.

První velká nabídka se objevila v devatenácti letech od Gustava Machatého na film Extase. Byla tam taková nepříjemná scénka. Měla jsem běžet několik metrů nahá, abych chytila svého koně. Musím se přiznat, nechtěla jsem to točit. Jsem přece holka ze slušné rodiny, ale bála jsem se, že mi zruší smlouvu, a tak jsem odhodila stud a šla do toho. Po vydání filmu se to lidem moc nelíbilo, zvlášť mému manželovi. Vidíte, o něm jsem Vám ještě neřekla. Jmenuje se Friendrich Mandl a je o třináct let starší. Nenáviděla jsem ho. Nesnesla jsem, že na mě tolik žárlil, ale hlavně to, že se setkával s nacisty.

Život s mým manželem už jsem nemohla unést, a tak jsem roku 1937 utekla v přestrojení za služebnou do Francie. Zde si mě všiml filmový producent Louis Burt Mayer, a tak jsem se opět stěhovala – tentokrát do Hollywoodu. Získala jsem smlouvu a přejmenovala se na Hedy Lamarr. Ještě tentýž rok jsem se stala předlohou pro dodnes známou kreslenou Disneyho postavičku Sněhurku.

Začátkem druhé světové války jsem se seznámila se skladatelem Georgem Antheilem. Jeho práce mě velmi zajímala. Skládal hudbu pro mechanická piana, k tomu používal papírovou děrovanou pásku. Mě napadlo, že by se stejný princip mohl použít při řešení problému s odposloucháváním a rušením rádiových signálů při navádění torpéd. Georgovi se tato myšlenka líbila, a tak jsme na ni začali pracovat. Společně jsme navrhli technické řešení – jeho podstatou bylo přelaďování vysílače a přijímače pomocí děrné pásky. Tento systém získal zkratku FHSS (Frequency-hopping Spread Spectrum, česky spektrum šíření frekvencí). Nechali jsme si ho patentovat a nabídli ho americkému námořnictvu.

Mezitím moje herecká kariéra pomalu uhasínala. V roce 1958 jsem hrála ve svém posledním filmu, a tak nastal zvrat v mém životě. Ukončila jsem svou hereckou kariéru a navíc americké úřady uvolnily technologii, která by se používala v běžném životě. Postupem času se tato technologie dostala do téměř všech sfér moderní komunikace, od družicových komunikačních sítí až k navigačnímu systému GPS a sítím mobilních telefonů. Tento systém byl vlastně předchůdcem dnešní Wi-Fi. A protože jsem systém navrhla pro armádu, neměla jsem z toho ani dolar.

Až v roce 1997 jsem získala ocenění od mezinárodní organizace Electronic Frontier Foundation za přínos komunikačním technologiím.

I když jsem byla velice silná kuřačka, lidé říkají, že jsem se dožila úctyhodného věku 85 let. Svůj dobrodružný život jsem ukončila zástavou srdce dne 19. ledna 2000 na Floridě.

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.