O velké vášni – obsah díla (čtenářský deník)

 

Kniha: O velké vášni

Autor: Růžena Svobodová

Přidal(a): Rostislav Reininger

 

 

 

V této povídce se setkáváme mladičkou hospodyní Žofkou, která nemá zájem o žádné nápadníky, kromě černých myslivců. K její smůle nad ní ale přísně bdí její otec, protože moc dobře ví, co jsou myslivci zač, a raději by svou dceru provdal továrníkovi. Žofka na svého otce nedbá a tajně se schází s myslivcem Jiřím, který tvrdí, že už nemiluje svou bývalou přítelkyni, Slávu, ale má oči pouze pro Žofku. Vše se vyvíjí až nadmíru dobře a po měsících plných lásky, kdy Žofka dokonce Jiřímu tajně porodí dítě, jí myslivec slíbí, že si ji vezme hned, jak mu skončí služba u knížete. Toto, jak se později dozvídáme, se Jiří i chystá dodržet.

 

Osud tomu ovšem chce jinak a Jiří je přinucen vzít si místo Žofky Slávu. Jejich láska končí velice nešťastně a Žofka je nucena vzít si kováře, hrubiána, kterého navíc Jiří vážně zranil. Její smutek má za následek i smrt jejího nenarozeného dítěte. Zbytek života musí Žofka strávit po boku muže, kterého nemiluje, musí snášet pohrdání svého otce a dokonce přichází i o svoje první dítě, které musí svěřit do péče Jiřímu.

 

Přestože Žofčin osud zde nekončí nějakou tragickou smrtí, je otázkou, zda by pro ní samotnou nebyla brzká smrt lepší, než život v nekonečném žalu. Svobodová zde představuje Žofku v roli rebelské dcery, která se vzpírá svému otci, přestože z povídky nakonec vyplyne, že tatínek měl celou dobu pravdu. I Žofka si uvědomí, že jednala špatně a hluboce zpytuje svědomí. V jakémsi epilogu povídky vidíme znovushledání Žofky a Jiřího po třiceti letech, ze kterého je velmi cítit bolest obou zúčastněných. Právě tento konec považuji za vrchol celé povídky.