Petra Soukupová – životopis

literatura

 

Jméno: Petra Soukupová

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

 

Život

Petra Soukupová je nejenom mladou, ale také známou spisovatelkou a scénáristkou. Její celkové kvality potvrzuje fakt, že jde o laureátku cen Magnesia Litera 2010 v kategorii Kniha roku – s dílem Zmizet. Dále v jejím portfoliu úspěchů s touto knihou nechybí také nominace na Cenu Josefa Škvoreckého. Dále tak je laureátkou Ceny Jiřího Ortena z roku 2008, a to v souvislosti s knihou K moři. I proto je dnes považována za jednu z nejúspěšnějších současných tuzemských spisovatelek. Její úspěchy jsou však spojeny také s televizní tvorbou.

Petra Soukupová se narodila 25. července 1982 v České Lípě. Významný vliv na vývoj v oblasti literárního a scénáristického mělo rozhodně její vzdělání. Na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze absolvovala obory scenáristika a dramaturgie.

Řada jí tvorby je spojena s mnohými oceněními. Kromě výše zmíněných nelze opomenout třeba 3. místo v soutěži Cena sazky z roku 2009, a to za nerealizovaný scénář k jedné z významných povídek. Úplně nejvyšší hodnocení zase získala ve druh ročníku soutěže Nadace Barrandov & RWE s jednou ze svých knih.

Do výraznějšího povědomí se dostala určitě v letech 2008–2010, kdy působila jako scénáristka v tuzemské TV Nova. Zde byla scénáristkou velmi úspěšného komediálního sitcomu s názvem Comeback. Na Nově působila i dále, od roku 2011, jako dramaturgyně seriálu Ulice.

Její kariéra byl spojena také s veřejnoprávní Českou televizí. Spolu s Tomášem Baldýnským psala seriál Kosmo, který byl uvedený v roce 2016. I zde se jednalo o komediální sitcom s prvky satiry a nadsázky. I ten byl poměrně úspěšným počinem.

Tomáš Baldýnský nehrál v jejím životě jenom profesní roli, jelikož je spojený i s jejím osobním životem. To proto, že spolu po seznámení začali tvořit pár. V roce 2013 s ním Petra Soukupová čekala dítě. Narodila se jim dcera Marla.

 

Dílo

Celkem vydala Petra Soukupová 5 knih, které jsou určené pro dospělé čtenáře. Ty doplnila dvojicí knih, které jsou určené povídky. Jejím vyhraněným žánrem jsou především povídkové příběhy. Toto jsou díla nejvýznamnější.

Nejlepší pro všechny – Titul vydaný v roce 2017 mapuje osudy matky ne úplně vzorného desetiletého chlapce Viktora, která si jako divadelní herečka neví rady jak s jeho výchovou, tak často i s vlastním životem.

Kdo zabil Snížka? – Příběh Martiny, která si velmi přála malé štěňátko. To však vyrostlo ve velkého psa, kterého nemá rád nikdo z vesnice. Nakonec je nalezen mrtvý. Toto dílo bylo vydáno v roce 2017.

Pod sněhem – Rokem vydání této knihy byl 2015. Popisuje příběhy tří sester a jejich životů i vzpomínek, které jsou postupně vytahovány na povrch během jejich společné cesty na rodinou.

Bertík a čmuchadlo – Významná dětská kniha vydaná v roce 2015. Popisuje osudy devítiletého Bertíka, jehož rodiče se rozvedli. Se začátkem prázdnin je nucen jet s maminkou a přítelem Richardem na chalupu. Zde objeví mluvící zvíře.

Marta v roce vetřelce – Vyprávění o Martě, do které vkládají rodiče velké naděje. Její sestra a bratr však o ní mají zcela jiné mínění. Dříve nadaná studentka se postupně začíná měnit k nepoznání. Dílo bylo vydáno v roce 2011.

Zmizet – Charakteristikou tohoto díla je především fakt, že je spojeno s celkem populárním tématem intimních rodinných a partnerských vztahů. Unikátem je však stylizace autorky do dětského hrdiny. Vydána bylo v roce 2010 a byla spojena s velkou popularitou.

K moci – Další z velmi ceněných a úspěšných titulů. Vydána byla v roce 2007. Unikátem je hlavně fakt, že se Petra Soukupová výrazně vymyká standardům současné literatury. V knize popisuje několik hlavních postav ze světa obyčejných lidí, které však propojují rodinné vztahy.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.