Povídky malostranské – rozbor díla k maturitě (6)

rozbor-díla

 

Kniha: Povídky malostranské

Autor: Jan Neruda

Přidal(a): Ivet

 

Jan Neruda 

  • Jan Neruda jakožto jeden z představitelů generace májovců se narodil na Malé Straně v Praze, kde poznal život chudých lidí. Byla to právě sociální nerovnost, která se pak následně odrazila v jeho díle.
  • Svou kariéru novináře začal Neruda v německých časopisech. Působil rovněž v redakci Času, Hlasu, Rodinné kroniky, Obrazů života, Květů, Lumíru či Národních listů. Kromě novinářské profese se ovšem Neruda věnoval rovněž divadelní kritice, byl i kritikem literatury a výtvarného umění.
  • Povídky malostranské představují významné (některými literárními teoretiky dokonce označované za vůbec největší) dílo v českém povídkářství. Jan Neruda v nich ukazuje zajímavé jedince z poloviny 19. století, kteří se po Praze tehdy pohybovali. V povídkách Neruda popsal několik obyvatel Malé Strany, kteří obecně zastupují lidi podobných vlastností. Povídky malostranské se tedy odehrávají na Malé Straně v době Nerudova mládí (1. polovina 19. století) a obsahují celou řadu autobiografických rysů.
  • Povídky malostranské jsou obrazem poněkud svérázného a rigidního života tehdejší Malé Strany, přičemž v popředí jsou vždy spíše typické postavy, a to příslušníci drobné buržoazie, chudina, žebráci či živnostníci. Je pro ně typická neochota něco změnit, časté jsou nejrůznější konflikty, příznačný je rovněž zájem o městské prostředí.
  • Neruda v povídkách vykresluje poměrně realisticky obraz tehdejšího života, kritizuje maloměšťáctví a jeho svérázné projevy (tedy především pokrytectví, vypočítavost, pomlouvání, lhostejnost, určitou nadřazenost) a takto Neruda činí bez jakékoliv idealizace. Zatímco některé povídky jsou spíše vážné, jiné naopak zase humorné či dokonce satirické. V některých povídkách Neruda popisuje život a osudy celé řady postav, v jiných naopak nalezneme jen jednu scénu. Co se týče použitého jazyka, pak tento je spíše lidový, prostý a nespisovný, což je s ohledem na charakter povídek a hlavní postavy i docela logické.

 

Rozbor díla: Povídky malostranské

Povídky malostranské obsahují celkem 13 povídek zachycujících život na Malé Straně v Praze, přičemž celistvost není dána jednotlivým dějem či jednou dějovou zápletkou, ale naopak se vytváří z jednotlivých postav, situací a specifických lidských osudů. Většina povídek je založena na překvapivých zvratech v jednání postav, na groteskních situacích, jež odhalují podstatu lidské povahy, a na lidských iluzích.

 

Jednotlivé povídky: 

  • Týden v tichém domě – úvodní a nejrozsáhlejší povídka, která zachycuje život obyvatel měšťanského domu.
  • Pan Ryšánek a pan Schlegl – nepřátelství dvou bývalých přátel kvůli lásce k jedné ženě, usmířili se nakonec až po dlouhé nemoci pana Ryšánka.
  • Přivedli žebráka na mizinu – o žebráku Vojtíškovi, o kterém se rozšířilo, že je vlastně bohatý, lidé mu přestali dávat peníze a nakonec ho nalezli umrzlého.
  • O měkkém srdci paní Rusky – chodila na všechny pohřby plakat i pomlouvat, dokud jí to nezakázala policie.
  • Večerní šplechty – rozhovory studentů na střeše domu, účastní se jich i sám Neruda pod jménem Janko Hovora.
  • Doktor Kazisvět – příběh lékaře, který nikoho nechtěl léčit.
  • Hastrman – příběh pana Rybáře mající sbírku domnělých drahokamů, které ve skutečnosti nejsou drahokamy, když to zjistí, je smutný, ale jeho blízcí ho přesto mají dál rádi.
  • Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku – krupař Vorel se přistěhoval na Malou Stranu a pořídil si krám, nikdo od něho ale nechtěl nic kupovat, a proto spáchal sebevraždu.
  • U tří lilií – romantický příběh, který prožívá sám Neruda, dívka tančí v hospodě, dozví se, že jí umřela matka, přesto tančí dál a pokračuje v zábavě.
  • Svatováclavská mše – vzpomínka Nerudy na mládí, kdy se nechal zavřít na noc do svatováclavského chrámu, aby se přesvědčil, jestli bude svatý Václav sloužit o půlnoci mši.
  • Jak to přišlo – příběh z dětství, kdy se Neruda s kamarády domluvili, že zničí Rakousko, a proto vytvořili tajný spolek a vypracovali tajný plán dobytí Prahy.
  • Psáno o letošních Dušiškách – o tlusté slečně Máry, který zůstala starou pannou a o Dušiškách dává oběma svým dřívějším nápadníkům vždy hrob na věnec.
  • Figurky – advokátní koncipient Krumlovský chce složit advokátní zkoušku, proto se odstěhuje na Malou Stranu, aby zde mohl v klidu studovat, ale lidé zde žijící ho ve studiu neustále rozptylují.
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.