Povídky z jedné kapsy – rozbor díla k maturitě (2)

 

Kniha: Povídky z jedné kapsy

Autor:  Karel Čapek

Přidal(a): Ivet

 

 

 

 

Karel Čapek se narodil nedaleko Trutnova do rodiny venkovského lékaře. Studoval nejprve gymnázium v Hradci Králové a poté ve studiích pokračoval v Brně a Praze. Po skončení studií pracoval Čapek nejprve jako vychovávatel a později pak jako novinář. Karel Čapek je autorem novinářského žánru – sloupku, které pak souhrnně vydal v knížkách (například O nejbližších věcech, Měl jsem psa a kočku, Obrázky z domova nebo O lidech). Přátelil s prezidentem Masarykem, přičemž toto pouto zaznamenal v díle Hovory s T. G. Masarykem. Čapek byl velmi plodným spisovatelem a kromě politických a literárních úvah psal dramata, romány, povídky, cestopisy a fejetony.

 

Povídky z jedné kapsy obsahují celkem 24 povídek, které se odehrávají v Čapkové současnosti. Místa děje bývají různé, nicméně převládá české prostředí. Povídky z jedné kapsy tedy obsahují tyto povídky –

 

Případ dr. Mejzlíka – detektiv Mejzlík se ptá kouzelníka Dastycha, jak se mu povedlo dopadnout kasaře, ale nic konkrétního se nedozví.

Modrá chryzantéma – zahradník, četníci i myslivci pátrají po tom, kde roste modrá chryzantéma. Přijde na to zahradník – roste u nádraží, kde je zákaz vstupu. Přesazená květina však už nikdy nekvete tak modře.

Věštkyně – detektiv Mac Leary pátrá po tom, proč věštkyně vykládá karty za peníze. Pošle za ní svou manželku, která se od věštkyně dozví, že se brzy vdá do zámoří, což se nakonec skutečně stane, takže věštba se vyplní.

Jasnovidec – jasnovidec čte ze zavřených obálek, charakteristika nebezpečného vraha se pak hodní na státního návladního, který do obálky pro jasnovidce vkládá svůj text.

Tajemství písma – grafolog sdělí novináři, že jeho manželka je špatná žena, novinář Rubner pak svou ženu tyranizuje, ale nakonec se dozví, že grafolog je podvodník.

Naprostý důkaz – soudce podvádí jeho manželka, který si myslí, že je věrná.

Experiment prof. Rousse – vědecký pokus usvědčí vraha a pomůže zjistit, kde je mrtvola.

Ztracený dopis – ministr spravedlnosti si nemůže vzpomenout, kde nechal dopis.

 

 

Ukradený spis 139/VII, odd. C – příběh o spisu, který ukradl zloděj Andrlík.

Muž, který se nelíbil – oním mužem je podvodník Rosner, který je nakonec zatčen.

Básník – podle básně je možné poznat SPZ auta, které srazilo ženu.

Případy pana Janíka – obchodník Janík odmítne pracovat pro policii, protože nepoznal, že ho jeho společník ve firmě již dlouho okrádá.

Pád rodu Votických – archivář pátrá po záhadě, která se měla stát  za vlády Jiřího z Poděbrad.

Rekord – statkáře udeří cihla hozená přes zeď, neboť zrovna bije malého kluka.

Případ Selvinův – básník se ujímá případu vraha Selvina, který ho nakonec vydírá.

Šlépěje – Rybka šel ulicí a viděl stopy ve sněhu, které však nikam nepokračovaly. Zavolal proto policii, ale ani té se nic nepodařilo zjistit.

Kupón – Minka a Pepa sedí v hospodě a přisedne si k nim detektiv Souček, který jim vypráví, jak se jim podařilo chytit vraha služebné.

Oplatkův konec – pan Oplatka se vloupe do pekařství a při útěku zabije několik policistů, četníka i železničáře. Nakonec je dopaden a zabit.

Poslední soud – mnohonásobný vrah se dostane před Boha, který ho ovšem nemůže soudit, neboť Bůh je neomylný a člověka může soudit jen ten, kdo je sám omylný.

Zločin v chalupě – Vondráček zabije svého tchána, který prodal pole.

Zmizení herce Bendy – herec Benda se kvůli roli ve filmu stane bezdomovcem, je zabit podnikatelem Korbelem proto, že mu Benda chodí za manželkou. Na to, kdo zabil herce, však přijde přítel herce Bendy, který to Korbelovi sdělí.

Vražedný útok – pan rada sedí u okna, které někdo prostřelí. Nejprve pan rada neví, zda ho nechtěl někdo zabít, ale pak si uvědomuje, že způsobil často lidem i nějaká příkoří. Nakonec však na celou záležitost raději zapomíná.

Propuštěný – Záruba je podmíněně propuštěn z vězení po 12 letech, neboť spáchal vraždu. Dlouhým pobytem ve vězení přestal Záruba umět mluvit, přimotal se do manifestace a je zatčen. Soudce, prokurátor i vyšetřoval přemýšlejí, jak Zárubu zase propustit z vězení, ale ten mezitím v cele spáchá sebevraždu.

Zločin na poště – Houdek a poštovní úřednice Toufarová bydlí každý v jiném městě. Aby mohli být spolu, vymyslí plán. Ten je nakonec odhalen a Houdek je přemístěn až na Moravu, tedy daleko od Toufarové.

Napsat komentář