Povodeň – článek s prvky reportáže

sloh

 

Téma: Povodeň

Slohový útvar: Reportáž/článek

Přidal(a): MNAT

 

Žďársko – Bezmála polovina vesnice přišla o střechu nad hlavou 

Vydatné deště, které sužují kraj Vysočina, ještě zdaleka nedospěly svého konce. Z počátku malá přeháňka, která nyní mění životy desítek lidí. Mokrá hrůza však stále ničí, co jí přijde pod ruku.

Začátek května nebyl pro pobyt venku na čerstvém vzduchu příliš příznivý. Nahlášené srážky z meteorologické stanice v Brně nebyly zdaleka tak klidné, jak se mohlo z předpovědí v televizích a rádiích na první pohled i poslech zdát. „Srážky budou ojedinělé, místy slabší bouřky, které co nevidět skončí a opět na nás vysvitne slunce,“ zněla předpověď 25. dubna od meteorologa Jaroslava Mladého. Každý očekával krátké pršení. Ale opak byl pravdou. Déšť po třech dnech nabral na síle a od té doby jeho moc nepřestává.

Obyvatelé malé vesničky Bojanov na Žďársku, kterou obývá 90 osob, si zažili své. Občané obce, kteří bydlí v její nejnižší nadmořské výšce a tím i v údolí, byli včera odpoledne evakuováni ze svých domovů. „Včera před šestou hodinou večerní došlo k evakuaci 40 osob, kterým poskytla obec Bojanov střechu nad hlavou v místním kulturním domě. Někteří občané využili možnost azylu u přátel a příbuzných,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů Křižanov Josef Slezák.

Mnoho rodin tak přišlo o veškeré cennosti v podobě fotografií a dalších vzpomínkových předmětů. „Je to strašné, během několika minut jsme ztratili prakticky vše. Museli jsme si vzít jen ty nejnutnější věci – doklady, mobil a léky. Vše ostatní odplavila voda,“ řekla pro náš deník paní Lenka, která žije v Bojanově s manželem a jejich třemi dětmi. Pro místní tak bude po návratu do trosek jejich domů velkým překvapením, co všechno si voda vybrala za oběť a co majitelům ponechala.

Z této vodní nadílky není nadšen ani místní zemědělec Ladislav Ztracený, kterému povodeň zničila celou potenciální úrodu. „Na mém poli s již kvetoucím ječmenem je nyní obrovská louže připomínající menší rybník. Na jiná pole vjet ani nemohu, jelikož bych zapadl hned po pár metrech,“ řekl nešťastně již zmíněný zemědělec.

Většina movitých věcí je sice ztracena, ale zraněn, až na malé odřeniny, nebyl nikdo ze zúčastněných této nešťastné události. Navíc, to nejcennější si lidé stihli z domovů vzít – rodinu, domácí mazlíčky i ty nejnutnější věci.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně