Prokrastinace – fejeton

 

Jméno práce: Prokrastinace

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): Speechless

 

 

 

 

Prokrastinace

Je přesně 23:25 a já se právě pouštím do psaní svého úkolu na skoro již dnešní seminář – fejetonu na aktuální téma. A proč začínám – pro některé tak pozdě, pro lidi žijící stylem spánek až do oběda, bdění až do rána tak akorát? Protože jsem prokrastinovala. A co je tedy pro mě momentálně aktuálnější téma než tato chorobná tendence odkládání povinností? Hm. Takže dnešní fejeton bude originálně o prokrastinaci, jelikož o tomto tématu ještě nikdy nikdo nic nenapsal.

Každý prokrastinuje a jestli vám tvrdí, že ne, zeptejte se ho, co produktivnějšího by měl právě dělat než přesvědčovat vás o tom, že neprokrastinuje. Aha. Jde o to, že někteří méně a dokáží si své povinnosti i tak ohlídat, někteří více a začínají se točit ve stresovém kruhu a někteří nejvíce a ti už ani nemají více méně co odkládat, jelikož už odložili práci i rodinu. Osobně mezi takové lidi řadím počítačové hráče, kteří jsou z velké části panicové, jedí jídlo jen z dovážky a čůrají do pet lahve.

Ovšem prokrastinace se dá nazvat i jinak, hezkým filosofickým výrazem – okamžitismus. Pod ním se skrývá to, že nijak nekrotíte své touhy a chtíče a děláte právě to, na co máte v daném okamžiku chuť. Chcete jít spát? Spíte. Chcete si dát pivo? Dáte si. Chcete dělat povinnosti? No, spíš si dáte si to pivko a jdete spát. I tato teorie má ovšem své mouchy, jelikož někdy máte chuť hodit mobil profesorovi do obličeje či prokopnout televizi, a to se nevyplatí teorii okamžitismu aplikovat.

Někteří si můžou říkat, že tyto termíny jsou prostě jen zástěrkou pro pojem „líný jako prase“, nicméně existují rozsáhlé studie, zejména od amerických vědců, kteří tvrdí opak. A americkým vědcům se přeci věří! A tak nikdo není líný něco dělat, všichni jsou chorobně nemocní a prokrastinují.

Už je dávno zítra a mně těchto pár odstavečků zabralo bezmála 45 minut, jelikož jsem mezitím stihla zkontrolovat sociální sítě (dvakrát), blog Agáty Prachařové (a stydím se, že to přiznávám) a vyplnit internetový dotazník na téma: Zjistěte, zda prokrastinujete. Vypadal asi takto: Máte právě dělat své povinnosti? – Ano. Prokrastinujete. Dobře. Raději uplatním teorii okamžitismu a půjdu spát.

 

Hodnocení: 1 = výborně