Recenze filmu Masaryk

 

Jméno práce: Recenze filmu Masaryk

Slohový útvar: Recenze

Přidal(a): Matyáš Slanina

 

 

 

Recenze filmu Masaryk

Když jsem se poprvé doslechl o filmu Masaryk, který jsme měli se školou shlédnout v kině, pomyslel jsem si, že se bude jednat o další z nezáživných vzdělávacích filmů. Opak byl však pravdou. Hlavní roli, coby Jan Masaryk, ztvárnil herec Karel Rouden     a další klíčová role, prezidenta Edvarda Beneše byla obsazena hercem Oldřichem Kaiserem. Již od samého začátku se děj filmu zaměřuje na bohémský život mladého Jana Masaryka. Brzy však Masaryka společně s jeho rodinou zasahuje tragédie. Film se dále orientuje na Masarykův odchod do Spojených států, kde pobývá v léčebném ústavě. Mezitím je nám nastíněna Masarykova politická činnost ve Velké Británii, kde se Masaryk snaží udělat vše, aby zabránil autonomii německých Sudet v Československu.

Věc, jež mě na filmu naprosto uchvátila, byla, troufám si říci nádherná až světová kamera, která nám přinášela naprosto strhující záběry jak z Ameriky, tak i z nacisty okupované Prahy. Myslím si, že všichni herci předvedli excelentní výkony. Mého největšího obdivu si zasluhuje Karel Roden, který se dokázal velmi dobře ztotožnit s postavou Jana Masaryka.

Na druhou stranu ale musím říci, že i na tak dobrém filmu by se našlo pár maličkostí, které bych mu vytkl. Asi nejvíce mě mrzela malá obsazenost prezidenta Masaryka. Dále bych také ocenil, kdyby se film aspoň z malé části věnoval záhadné smrti Jana Masaryka, anebo období po 2. světové válce.

Celkově se mi film velmi líbil a bez váhání bych se na něj podíval znovu. Jsem rád, že nám bylo objasněno několik historických situací, které hrály v dějinách našeho státu velmi důležitou roli. S výjimkou malých dětí bych film všem vřele doporučil.

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně