Rodina – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Rodina

Autor: Mario Puzo

Přidal(a): David Hampl

 

 

Mario Puzo

  • Narodil se 15. října 1920 v New Yorku, zemřel 2. července 1999 tamtéž.
  • Americký spisovatel, který proslul zejména svým románem Kmotr.
  • V jeho tvorbě se velmi výrazně projevuje naturalismus, umělecký směr, který byl typický zejména pro konec devatenáctého století a spočíval v zobrazení člověka jako pasivní bytosti, která je ovlivněna především dědičností a prostředím, ve kterém žije.
  • Pocházel z rodiny chudých italských imigrantů z jihoitalského regionu Kampánie, to se projevilo v jeho tvorbě, kdy jeho nejslavnější díla souvisí s prostředím mafie.
  • Během druhé světové války sloužil v letectvu, působil v Asii i Německu.
  • Vystudoval sociologii na Kolumbijské univerzitě a během studií začal navštěvovat kurzy tvůrčího psaní.
  • Několik let pracoval v diplomatických službách, ale poté, co se stal úspěšným spisovatelem, se začal věnovat pouze literatuře a zároveň psaní filmových scénářů, zejména podle svých vlastních knih.

Díla

  • Kmotr – nejslavnější dílo Maria Puza, románové sága z newyorského podsvětí, jejíž děj se točí zejména kolem mafiánské rodiny Corleonů. K popularitě knihy významně přispělo i filmové zpracování s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích, za jehož scénář získal Mario Puzo Oscara.
  • „K“ znamená Kennedyromán, jehož tématem je odrytí skutečných událostí a spiknutí, které vedly k atentátu na fiktivního amerického prezidenta, který se ale svými vlastnostmi a jménem shoduje s J. F. Kennedym.

 

Literatura 2. poloviny 20. století, naturalismus v literatuře

  • Americká literatura druhé poloviny dvacátého století je velmi rozmanitá z hlediska svých témat a je samozřejmě ovlivněna společenskými a politickými událostmi, které se v této době udály. Jeden ze směrů, který se v ní stále projevoval, byl i naturalismus, který se původně v poslední třetině devatenáctého století vyvinul z klasického realismu. Podle naturalismu je člověk pasivní bytost, která je ovlivněna především dědičností a prostředím, a tyto vlivy nedokáže překonat. Každý člověk je tak vlastně předurčen ke svému osudu.

Spisovatelé

  • William Styron – spisovatel a novinář, který se svou nejslavnější knihou, psychologickým románem Sophiina volba, vrací k tématu druhé světové války. Hlavní hrdinka Sophie Zawistowská, původně Polka, která přežila pobyt v koncentračním táboře Osvětim, se po válce se snaží zapomenout na svou temnou minulost a začít nový život v Americe. To se jí ale nedaří a její život končí tragicky.
  • Harper Lee – americká prozaička a novinářka, který se proslavila románem Jako zabít ptáčka, jehož tématem jsou nelehké vztahy mezi „barevnými a bílými“ obyvateli amerického Jihu v době hospodářské krize.

 

Rozbor díla: Rodina

Poslední dílo Maria Puza, které po jeho smrti dokončila jeho přítelkyně Carol Ginová. Je zajímavostí, že historické materiály k této knize začal Puzo sbírat již v polovině šedesátých let, tedy před napsáním děl, která ho proslavila po celém světě. Děj rozsáhlého historického románu se odehrává v šestnáctém století a vztahuje se k rodu Borgiů, který byl podle Puza jakýmsi předchůdcem všech italských mariánských rodin známých z dvacátého století.

 

Postavy

  • Lukrécie Borgia – jediná dcera Rodriga, která byla známá svou krásou. Otec ji z politických důvodů provdal za mocného vévodu z Pesara, ona však milovala svého bratra Cesara a on ji. Dlouhou dobu žili jako sourozenci odděleně a scházeli se tajně. Výsledkem jejich vášnivé lásky bylo narození společného potomka, o kterém se jejich otec a zároveň papež neměl dozvědět.
  • Cesaro Borgia – syn Rodriga, bratr Lukrécie, stejně jako ona byl do ní zamilovaný. Otec mu udělil funkci vrchního velitele papežských vojsk. Jeho smrtí poté celý román končí.
  • Rodrigo Borgia – kardinál a později papež Alexandr VI., ctižádostivý muž, který si jde tvrdě za svými cíli a sny, nestydí se při jejich dosahování v rozporu s křesťanskými ctnostmi, které představuje, použít i nemorálních prostředků a metod.

 

Obsah díla

Děj románu začíná v roce 1492, tedy v roce kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, kdy kardinál Rodrigo Borgia zakládá svůj rod, který se později v dějinách nechvalně proslavil travičstvím, krvesmilstvem a intrikami, včetně vražd, vše v touze po co nejlepším společenském postavení. Rodrigova rodina pocházela původně ze Španělska, on se ale usídlil ve Vatikánu a stal se významným představitelem křesťanství. Následně se Mario Puzo soustředí zejména na vykreslení životních osudů dvou dětí Rodriga Borgia, syna Cesareho a dcery Lukrécie, které spojovala oboustranná milostná vášeň. Kromě nich měl Rodrigo ještě další dva syny Juana a Joffreho. Po smrti stávajícího papeže byl Rodrigo zvolen novým papežem Alexandrem VI., a představuje tak jakýsi vrchol křesťanských ctností, on sám ale touží po moci a slávě, jeho snem je zejména dobytí Svaté říše a sjednocení všech městských italských států. Jeho děti, které vždy zahrnoval penězi a dopřál jim to nejlepší vzdělání, se věnují zejména světským radostem. Posléze se Lukrécie proslaví jako femme fatale, kdy svou krásu a sňatky s významnými muži využívá k nejrůzněji manipulaci a diplomacii. Její žárlivý bratr Cesaro, byl velmi nelítostný vojevůdce a sám se stal iniciátorem i obětí mnoha nejrůznějších spiknutí a intrik. Po smrti Alexandra nastal ve všech italských městských státech zmatek, a zároveň tak začal úpadek celého mocného rodu Borgiů.

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.