Jméno práce: Příčiny rodinné krize
Slohový útvar: Úvaha
Přidal(a): hanka
Rodinná krize – příčiny
Rodinné krize mají spousty důvodů. Nejčastější příčiny jsou nejspíše ztráta zaměstnání a nevěra.
Většina lidí se v dnešní době žene za penězi. Není divu. Díky dnešní době finanční krize je velice důležité mít finanční příjem. Rodiny potřebují mít nějakou jistotu. Proto normálně pracují oba rodiče (dospělí, partneři). Všechno je drahé a vyžít z jednoho platu je obtížné, zvláště je-li plat malý. Dospělí se začnou kvůli nedostatku peněz hádat. Začnou být nervózní, nebudou se bavit o ničem jiném. Nebudou mít žádný jiný důvod se bavit. Každý den se najde jiná záminka k hádce.
Nevěra je také častý důvod rodinné krize. Jeden partner toho druhého už nedokáže uspokojit a ten poté začne hledat uspokojení u někoho jiného. Jsou dvě možnosti. Buď půjdou do „vykřičeného domu“ nebo si najdou milence/milenku. Ani jedno není v pořádku. Při první možnosti je daleko větší pravděpodobnost, že dotyčný chytí pohlavně přenosnou nemoc, jako je AIDS, kapavka. Mít milence také není úplně bezpečné. Lidé se sice většinou pokouší co nejlépe nevěru zakrýt. Možná se jim to povede ututlat, ale je tu i možnost, že je pravý partner nevěrného nachytá. Jsou různé možnosti, jak se s tím podvedený vypořádá. Může požádat o rozvod, odstěhovat se, přestat komunikovat, nebo se nevěrníkům nějak pomstít. Buď hned na místě (dát facku, pěstí), nebo systematicky škodit. Většina lidí by potom modla bít ráda za první z možností.
Opak ztráty práce může být také důvodem k rodinné krizi. Když je jeden z partnerů kvůli práci cestuje, je v práci do noci a další. Druhý z partnerů si může klidně začít myslet, že má ten pracovitý milenku a jsme zase u toho. Další důvody k hádce. Někdy jsou důvody hádek úplně malicherné. Snaha obou partnerů je úplně zbytečná. Nikdy nic není dost dobré a vždycky se dají najít nějaké nedostatky.
Děti mohou být také důvodem hádek. Mohou to být klidně malá batolátka. Dospělí se mohou naštvat, protože dítě pořád brečí, nechce jíst, nechce spát. Větší dítě může mít problémy ve školce, škole, s kamarády, s učiteli. Dítě je nervózní, nesoustředí se a problémy narůstají. Nechce se s nikým o problémech bavit, je na všechny okolo nepříjemný. Rodiče chtějí vědět co se děje, děti nic nechtějí říct. Je to jako začarovaný kruh. Nikdo s tím nic neudělá.
Jsou různé způsoby, jak rodinná krize může započít, a jsou různé způsoby, jak může skončit. Nejčastější způsob je v dnešní době rozvod. Lidé si zvykli vyřešit své problémy rozvodem. Je to nejjednodušší řešení. Je to za problémem taková tečka. Pak už se řeší problém jako je střídání péče o dítě.
Další způsob, který není až tak oblíbený jako rozvod je vyhledat terapeuta či rodinnou poradnu. Je to běh na dlouhou trať a asi i finančně náročnější než samotný rozvod.
Potom je další, ale nelegální způsob. Jako třeba vyhrožování, ubližování na zdraví, či vražda.
Ať se to společnosti líbí nebo ne, rodinné krize vždy byly a vždy budou. Nikdy to není zásluha jen jednoho člověka. Je na každém z nás, jak se v takovém případě zachová. V dnešní době je spousty řešení a lidé by se neměli uchylovat k definitivnímu rozhodnutí jako je rozvod. Jednou by je toto rozhodnutí mohlo velice mrzet.
Hodnocení: neuvedeno