Sportovní akce – reportáž

 

Jméno práce: Sportovní akce

Slohový útvar: Reportáž

Přidal(a): T

 

 

 

 

Finále v mužském snowboardu – slopestylu na ZOH 2014

Vážení posluchači rádia Sportu Zdar, mé jméno je Vlastislav Dusílek a vítám Vás dnes, 20. února 2014, ze zimního střediska Putinka, které se nachází nedaleko Sochi, tedy centra veškerého dění aktuálních Olympijských her. Jak již tušíte, hlásím se Vám odsud, jelikož za nedlouho začne finále mužského slopestylu na snowboardu. Protože ale začne až za pár minut, dovolte mi, abych pro neznalé objasnil, v čem tkví kouzlo této disciplíny, kvůli kterému se letos poprvé dostala i na Olympijské hry.
Slopestyle je disciplína, ve které jednotliví sportovci provádí extrémně náročné triky ve vzduchu při skocích ze tří můstků. Skoky a triky se bodují a sportovci s nejvíce body postupují přes osmi,čtvrt a semifinále až do finále, kde zbudou nakonec pouze čtyři jezdci.
Vraťme se ale zpět k aktuální finálové jízdě, jelikož na trať již vyjíždí první závodník, reprezentant USA, Shawn White. Shawn vyhrál minulé hry a proto patří mezi největší adepty na vítěze. Vjíždí na první skok, skáče a předvádí neuvěřitelný Triple Backflip Nosegrab, při kterém se třikrát otočí kolem horizontální osy a ještě se přitom stačí chytnout snowboardu za přední část. Na druhém skoku skáče Backside Method 540, který i jako první trik také patří do obtížnějších, a na třetím skoku ukazuje znovu Triple Backfilip Nosegrab.  Myslím, že můžeme říct, že se mu jízda povedla, a že Shawn se sebou může být spokojený. Rozhodčí si to ale nemyslí a dávají mu pouhých 90 bodů z možných 100 a to, troufám si tvrdit, na vítězství stačit nebude.
Dalším jezdcem připraveným na začátku tratě je finský reprezentant Johen Nurbyg, který v těchto chvílích vyjíždí. Je to jeho první start na olympijských hrách a začíná ho krásným trikem nazvaným Korg, při kterém se jezdec otočí kolem vertikální i horizontální osy. Tento trik je extrémně náročný a rozhodčí ho mají velmi rádi. Ale pozor, Johen při nájezdu na druhý skok neudržel rovnováhu, padá a jeho jízda končí. Tím se jeho šance na medailové umístění ztrácí a finský nováček odjede domů s prázdnou. Rozhodčí potvrzují můj názor a dávají mu pouhých 40 bodů.
Dalším soutěžícím je mladý Rus Alexandr Rozparov, který začíná svou jízdu dnes již předvedeným trikem Triple Backflip Nosegrab, pokračuje v jízdě a skáče Korg! Tak to je neuvěřitelné, ještě nikomu se nepovedlo tyto dva triky předvést za sebou a ruští fanoušci oslavují! Myslím, že jsme právě svědky vítězné jízdy. Alexandr končí svou sérii povedeným Backside Indy 180 a všichni nedočkavě sledují tabuli s výslednými body od rozhodčích. V tuto chvíli se na tabuli ukázalo číslo 98 a Alexandr se pravděpodobně stává vítězem. Fanoušci šílí a oslavují s Alexandrem jeho úspěch.
A pozor, v tuto chvíli by měl na trať vyjet poslední jezdec, reprezentant Ukrajiny ale právě před několika momenty jsem dostal zprávu do sluchátek, že Ukrajina svůj boj o medaile zde na ZOH 2014 z neznámých důvodů končí, což je velice smutné a nikdo zde nerozumí, proč se tomu tak stalo.
Zlatá medaile tedy zůstává v Rusku, stříbrná putuje do USA a bronzovou medaili nakonec vyhrál nováček reprezentující Finsko. S touto informací se loučím odsud ze Sochi a předávám slovo zpět do studia.

 

Hodnocení: neuvedeno