Sportovní obuv pro muže – to jsou kopačky i pantofle k vodě

Vhodně zvolená sportovní obuv má vždy výrazný vliv výkony i zdraví. Pokud si nevyberete správně, můžete brzy pocítit nepříjemné bolesti nohou, vysloužit si poranění a v neposlední řadě zbytečně snížit výkonnost. Při hledání té správné sportovní obuvi je proto především důležité zohlednit typ sportu, který provozujete nebo se teprve chystáte provozovat. A také vaše individuální preference.

 

Jak postupovat při výběru sportovní obuvi?

Prvním a základním faktorem, které zkrátka musíte výběru sportovní obuvi zvážit, je její účel. Záleží tedy na povaze sportovní aktivity, protože každý každý jednotlivý sport má na obuv své specifické požadavky. Ty se liší například v závislosti na pohybu a podloží, na němž se provozuje.

Takže pokud hrajete fotbal, byť jen rekreačně s kamarády, budete potřebovat kopačky, které poskytují dobrou přilnavost povrch na trávě a zároveň chrání nohy před úrazy. Na druhé straně – pokud „pouze“ běháte, budete potřebovat lehčí a dobře odvětrávané sportovní boty s dobrou tlumící schopností.

V každém moderním e-shopu jsou modely sportovní obuvi pečlivě roztřídění do jednotlivých kategorií. Vskutku komplexní rozdělení najdete například na https://sportano.cz/muz/panska-obuv.

 

Na čem skutečně záleží, jste vy

Co byste měli dále zvážit, je vaše vlastní tělesná konstrukce a aktuální zdravotní stav. Takže pokud vás například trápí ploché nohy nebo jste náchylnější k bolestem kolen, preferujte vybrat boty, které poskytují nohám nadstandardní podporu a dobře tlumí. Máte-li nohy zcela zdravé a chcete běhat co nejrychleji, nebojte se sáhnout po lehčích a rychlých běžeckých botách.

 

Nepodceňujte vlastnosti materiálů

Na čem při výběru sportovní obuvi taktéž záleží, je materiál. Bez ohledu na kategorii má vždy velký vliv na její komfort, trvanlivost, odvětrávání a další charakteristické vlastnosti.

Ale jak zjistíte, že je jste vybrali správně? Pokud narazíte při hledání ideálního obutí pro určitý sport na několik variant, které se z hlediska použitých materiálů zásadně liší, seznamte se s jejich vlastnostmi.

V praxi to znamená, že často chodíte plavat na koupaliště či vnitřní bazén, měli byste vybrat pantofle k vodě, které mají dostatečně pevnou stélku, a především protiskluzovou podrážku bránící smeknutí nohy na kluzkém povrchu.

Na druhou stranu, pokud se chystáte hrát basketbal, budou pro vás naprosto zásadní správná velikost (a nejen délka, ale i šířka boty), typ hrací plochy (indoor × venkovní povrchy) a překvapivě i pozice na hřišti (např. podkošoví hráči potřebují vysoké boty, hráči na křídle tzv. middle top boty, které jsou lehčí a elastičtější).

 

V hlavní roli komfort

Přes co při výběru sportovní obuvi také nejede vlak, je pohodlí. Komfortní obuv vám umožní sportovat po delší dobu a minimalizuje riziko poranění. Když si boty zkoušíte, ujistěte se, že jsou dostatečně prostorné, a že se noha v nich necítí stísněně. Ovšem pozor – zatímco příliš těsné boty vedou k otlačeninám a puchýřům, u přespříliš volné obuvi hrozí nepřesný pohyb nohy a poranění.

Dalším důležitým aspektem pohodlí je výška boty. Vysoké boty poskytují větší stabilitu a ochranu kotníků, ale mohou být méně pohodlné a omezovat pohyb nohy. Nízké boty poskytují více pohyblivosti, ale méně ochrany. Samozřejmě však závisí na sportovní disciplíně – v případě mnoha sportovních aktivit na výběr nedostanete.

Co dodat závěrem? Snad jen krátkou rekapitulaci. Při výběru sportovní obuvi berte v úvahu typ sportu, vaše vlastní potřeby a zdravotní stav – a samozřejmě také pohodlí. Pokud si nejste jisti, jakou obuv si vybrat, nechte si poradit kvalifikovanou zákaznickou podporou. V e-shopu Sportano se určitě neztratíte.