Svatý Vít x svatý Vít

literatura

 

Výraz: Svatý Vít x svatý Vít

Zařazení: Pravopis

Přidal(a): Studijni-svet.cz

 

Svatý Vít, nebo svatý Vít?

Psaní velkých písmen je oblast problematická sama o sobě, natož pokud jde o náboženskou či církevní terminologii nebo konkrétně o názvy kostelů a jiných církevních památek. Jak tedy správně zapsat název nejvýznamnější české katedrály? Záleží, jak přesně ji pojmenujeme – obecně platí pravidlo, že názvy kostelů zapisujeme s malými písmeny kromě jmen světců nebo zasvěcení daného kostela, např. kostel sv. Kunhuty, kaple sv. Anežky České, chrám Zvěstování Páně apod. U této pražské katedrály je však pravopis flexibilnější – kromě „tradičního“ zápisu (katedrála svatého Víta, svatovítská katedrála) můžeme napsat také například Chrám svatého Víta, Svatý Vít nebo Svatovítský chrám. Pokud mluvíme o svatém Vítovi přímo a neobrazně, jakožto o světci/osobnosti, svatý píšeme s malým s.

 

Odůvodnění

  • Tím, že se jedná o zcela jedinečnou, unikátní a specifickou stavbu v rámci naší vlasti, pravopis dovoluje nešetřit velkými písmeny tak jako u názvů jiných kostelů (srov. Hrad = Pražský hrad, viz jiné heslo zde na webu).

 

Význam slova, synonyma

  • Pražská katedrála, sídlo pražského arcibiskupa, součást komplexu Pražského hradu; celý oficiální název je katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha.

 

Příklady použití

  • Už jsi někdy byl na mši ve Svatém Vítu?
  • Pohřby významných politiků se často konají v Chrámu svatého Víta.
  • V rámci exkurze centrem Prahy nesmíte minout katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
  • Nad ostatními budovami Pražského hradu se hrdě tyčí věže Svatovítského chrámu.
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.