Trumpova reakce na Teror – článek

 

Jméno práce: Trumpova reakce na Teror

Slohový útvar: Článek

Přidal(a): beugen

 

 

 

Trump zmáčkl knoflík!

Na rozkaz prezidenta USA, Donalda Trunpa, bylo v pátek 7.4 odpáleno 59 raket Tomahawk na syrskou základnu Šajrát, jakožto reakce na úterní použití chemických zbraní pod režimem Asada Bašára ve městě Chán Šajchún. Kde podle dnešních zdrojů přišlo o život nejméně 70 lidí, z toho třetina dětí.

Tak na začátek. O použití chemických zbraní, svět mluví už několik desetiletí a všichni souhlasili tím, že se používat nebudou! Přijde my tedy přinejmenším „primitivní“ je použít v místě kde jsou civilisté a neočekávat nevyhnutelnou reakci ze zbytku světa. Navíc letošek není poprvé co tyto zbraně, byli použity v Sýrii, kde dnes sedmým vládne občanská válka. Jíž v roce 2012 Asad Bašár chemické zbraně použil. Na což exprezident Barack Obama reagoval známou výhružkou vojenského zásahu, jestli se to bude opakovat.  A co se nestalo o necelý rok později. Chemické zbraně byli zase použity a způsobili smrt více než stovce civilistů. Nakonec vyhrocenou Situaci muselo zachraňovat Rusko se svým kompromisem o zničení všech chemických zbraní Sýrie.

Tak proč by Sýrie zase tyto zbraně (, které podle dohody ani nemá) použila? Logicky my to nedává smysl. Ale kvůli nezaujatosti musím přiznat fakt, že ještě nepřišlá žádná zpráva z nezávislých zdrojů, která by potvrdila, nebo vyvrátila přesvědčení většině států o použití těchto zbraní Syrskou armádou (Asadem Bašárem).  Každopádně dnem, kdy byli tyto útoky provedeni byl podepsán verdikt k vojenskému zásahu Ameriky na viníka.  Umím si představit situaci, kdyby státy, jak je známe dnes, byli jen lidé. Všichni by se podívali jen na samotný USA v očekávání, na to co udělá. No a jak je světu známo, začalo mluvit se slovem agrese. Jen to mu zatím přineslo „úspěchy“. 

Naštěstí při samotném útoku, nebylo cílem působit co možná největší škody na životech. Ba naopak. Před samotným vystřelením všech 59 střel Tomahawk, ze dvou letadlových lodi USS, byli Ruské jednotky v čas varovány, před útokem, aby se stihli stáhnout. Kooperace Rusů a Syřanů s těmito informacemi, bylo nakonec jasné. Jelikož Syrská armáda stihla vyklidit většinu vojenské techniky (převážně letadel). Tudíž konečné škody se podle odhadů zastavili na sedmi zničených stříhačkách, několika bunkrech, skladech s palivem a municí a částech runwaye. No a nebyla by to vojenská operace, kdyby i přes tyto opatření nedošlo na ztrátu minimálně tuctu životů.  Reakce států na sebe nenechalo dlouho čekat (samozřejmě ty západnější většině souhlasili a ty východnější krom české republiky, spíše tyto akce považovali za zbrklé a předčasné).

A jak to celé hodnotit? K mému udivení asi stejně, jako náš prezident, Miloš Zeman. Kdy podle jeho kanceláře také považuje tuto vojenskou akci adekvátním jen v momentě, kdy opravdu použité chemické zbraně (Sarin a Fosfor), byli použity na rozkaz „prezidenta“ Asada Bašára. Mě je pak jasný, že to co v pátek rozhodl udělat Donald Trump, mění jak celou jeho politiku, tak ale i jeho chápání svých povinností jakožto prezidenta nejmocnější velmoci dneška.

 

Hodnocení: neuvedeno