Jízda autem? Ani omylem! – novinový článek

sloh

 

Téma práce: Fake news – Jízda autem? Ani omylem!

Slohový útvar: Novinový článek (publicistický styl)

Přidal(a): lalala5

 

Jízda autem? Ani omylem!

Ano, čtete správně, k dnešnímu dni přišla z Ministerstva životního prostředí České republiky vyhláška, že do konce roku 2050 musí přestat jezdit všechna motorová vozidla kvůli neúnosnému znečišťování ovzduší. Doteď nebylo o Ministerstvu životního prostředí moc slyšet, ale o to více se teď s novým nařízením přihlásilo o pozornost. Podle výpovědi ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce (ANO 2011) se tato vyhláška připravovala už spoustu let, ale on je prvním ministrem, který ji uvede v platnost.

Je připraven promyšlený postup, jak dojít k tomu, abychom se stali prvním státem na světě, kde se nebude moct jezdit auty ani motorkami. Plán zní tak, že do konce roku 2040 by mělo dojít k úplnému vyřazení vozidel osobních a na silnicích bychom tak měli vídat jen autobusy a vozy hromadné dopravy. Posledních deset let je vyhrazeno k tomu, aby se i hromadná doprava postupně rušila a její linky ubývaly.

S tím vším nesouvisí jen vyřazování aut, se kterým se podle předpokladů ministerstva začne už příští rok, ale také posílení železniční dopravy, která očekává prudký nárůst zájemců. Budou se stavět nové železniční tratě a naroste počet cyklostezek. Vyhláška se dotkne i všech zaměstnaných v silničním sektoru. U řidičů kamionů se předpokládá, že přejdou k firmám v zahraničí, ale co takové autoškoly či prodejny aut? Slova ministra dopravy doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA (ANO 2011) zní jasně: „ Jsme ve stálém kontaktu se zástupci všech odvětví silniční dopravy. O všem byli včas informováni a sami tuto vyhlášku čekali, protože už byla dlouho avizována. Většina z nich se jistě rychle uchytí v jiném oboru.“

Vyhláška má plnou podporu celé vlády, většiny Poslanecké sněmovny i Senátu Parlamentu České republiky. Slova chvály a obdivu znějí také od Evropského parlamentu a očekává se, že podobné nařízení bude brzy zavedeno v dalších státech. Podle ministra zdravotnictví prof. MUDr. Romana Prymuly, CSc., Ph.D. (nestr. za ANO 2011) to bylo nevyhnutelné, protože začalo rapidně přibývat pacientů s respiračními onemocněními, která jsou způsobena převážně znečištěným ovzduším. Pozitivními ohlasy nešetří ani všechny odbory životního prostředí, které už dlouho podobné nařízení požadovali.

  • Hodnocení: 1 = výborně