Únikové hry – článek

 

Jméno práce: Únikové hry

Slohový útvar: Článek

Přidal(a): Matyáš

 

 

 

Jedna hodina, jedna místnost, více hráčů a mnoho tajemství

Pokud máte rádi logické hry, jděte nechat zavřít. No, neberte to tak doslova. Pokud jste již o nich slyšeli, asi Vás příliš nepřekvapí, že je řeč o únikových hrách.

V krátkosti: necháte se zavřít do připravené místnosti a dostanete omezený čas na to, abyste z této místnosti utekli. Není to však ale takhle jednoduché, protože nedostanete klíč. Před Vámi je celá řada hádanek, úkolů a šifer, které musíte rozluštit, abyste se dostali ven.

Často při samotné hře není pouze tento jeden cíl. Mimo to, že ve stanoveném čase musíte opustit místnost, tak také odhalujete nějaký příběh, který většinou není důležitý pro samotný únik, ale občas může být. To pak mnohonásobně přidává náročnost, ale opravdu to stojí za to.

Typicky se tyto místnosti hrají v tří nebo čtyřčlenných týmech a na samotnou hru máte jen jednu hodinu. Některé místnosti jsou však upravené pro jiný počet hráčů či pro delší hry.

Když se do místnosti dostanete v nějakém týmu, je důležité si rozdělit role. Někteří z Vás budou hledači, kteří mají za úkol obejít celý prostor a zmapovat, kde co je. Příklad jeho závěru bude: „Pod stolem jsem našel klíč.“ nebo „Máme tu kombinační zámek na 4 čísla“.

Další z Vás bude luštič, neboť je téměř pravidlem, že v každé místnosti je šifra. A tou šifrou myslím od známé morseovky, až po substituční šifry.

Nakonec by je jeden z Vás by měl být projektovým managerem. Často se na tuto roli zapomíná, protože se zdá nelogická, avšak často se na věci z důvodu chaosu a stresu zapomene. Úkolem tohoto člověka je schraňovat informace, připomínat je ostatním a spojovat je dohromady.

Nakonec bych chtěl zmínit nápovědu. Tyto místnosti jsou myšleny jako hra, ne soutěž, a přišli jste si je užít. Po celou dobu hry je Vám k dispozici nápověda, kterou můžete využít, pokud si již opravdu nevíte rady. A nebojte, i pokud vám čas vyprší, tak Vás organizátoři stejně nakonec pustí a budete mít rozhodně zážitek, na který hodně dlouho nezapomenete.

 

Hodnocení: 1 = výborně