Úsvit – líčení

sloh

 

Téma: Úsvit

Slohový útvar: Líčení

Přidal(a): Jan Nývlt

 

Téma: Miluji procházení za úsvitu městským parkem

Procházení městským parkem je činnost, kterou dělá každý z nás. Při cestě do školy, práce nebo za nákupy. Je zde však pouze malá hrstka lidí, co se zde pohybují za účelem jiným. Já osobně miluji procházení tímto místem hlavně za úsvitu.

Byl podzim, plesová sezóna. Já jsem měl tehdy prodlouženou, sen každého mladého muže. No, bylo to utrpení. Bohužel byla moje tanečnice natolik nadšená ze všeho tancování a popíjení, že jsem se před dveřmi tanečního sálu objevil až kolem páté hodiny ranní, kdy už zde byl snad jenom vrátný. Po několikanásobném loučení jsem se konečně vydal na cestu domů.

Šel jsem směrem k autobusové zastávce a v cestě mi stál pouze městský park. Při průchodu, již notně společensky unavený, jsem přemýšlel nad večerem. S kým jsem to vlastně tančil, koho jsem pozval na drink… Do silně zadumaného mozku však něco vniklo. Přes mé oči prolétly sluneční paprsky až hluboko do mysli. V tu chvíli se má myšlenková jízda přehodila na úplně jinou kolej. Už jsem neřešil, kolik mám zmeškaných hovorů, za jak dlouho jede autobus, co dostanu z příští slohové práce. Všechny mé problémy napadaly do obřího koše a ten někdo vynesl. Bylo to úžasné. Na tento moment do smrti nezapomenu.

Musel jsem si sednout na lavičku a chvíli vstřebávat tu nekonečnou nádheru. Najednou jsem si začal uvědomovat to, co jsem roky přehlížel. Ten moment zrození nového dne, ta síla slunečního elementu, zkrátka nádhera.

Byl jsem zde asi hodinu. Vstřebával jsem paprsky, zvuky a celkově sílu probouzejícího se města. Z mé meditace mě probudil až křik nějakého batolata, které vezla jeho maminka zřejmě do jeslí. ‚‚No nic půjdeme domů‘‘, řekl jsem. Ukončil jsem svou  ‘‘spirituální seanci‘‘ a vypravil se k zastávce.

Dnes se naším parkem procházím za úsvitu pravidelně. Ne však často, vyplýtval bych si tu magii. Je to pro mě start nového dne. Pouze zde si uvědomím, jak malé jsou moje problémy, co je na světě důležité a krásné. Občas si vzpomenu na znělku jisté politické strany …  V tu chvíli vím, že mé myšlenky dojely do stanice konečná…

 

Hodnocení: 1 = výborně

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.