Úvaha o smyslu manželství v moderní době

sloh

 

Téma: Je manželství v dnešní době ještě nutné?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Lucie Šulcová

 

Osnova:

  • Jak chápeme manželství?
  • Dnešní doba vs. minulost
  • Výhody
  • Nevýhody
  • Můj názor

 

Pod pojmem manželství si každý může představit své. Někteří v tom vidí omezení své svobody, jiní zase posvátný svazek plný lásky. Tyto dvě charakteristiky se ovšem tak úplně nevylučují. Výměnou za sdílení svého času a svobody s jinou osobou dostávám totiž něco mnohem cennějšího, a to je záruka, že kdykoliv se mi život bude zdát příliš složitý a únavný, mohu se opřít právě o svou drahou polovičku, která mi opět pomůže na nohy.

V dnešní době je čím dál častější žít a vychovávat děti jen s partnerem/partnerkou než s právoplatným manželem/manželkou. Rozvedení převažují nad lidmi, kteří strávili v jednom manželství celý život, a tak je pochopitelné, že se mladé páry do tohoto svazku neženou. Když se ale přemístíme o pár staletí zpět, tak mladá dívka ani nemohla být ponechána ve společnosti muže o samotě, vždy ji proto na vycházkách, které bychom dnes označili jako rande, doprovázeli buď matka nebo bratr. Poprvé s mužem sama byla tedy až po svatbě, jak zvláštní a vzdálená nám tato situace přijde.

Zákony našeho státu ale stále zvýhodňují manželský svazek. Manželé se zavazují, že spolu budou žít a pomáhat si, vzájemně respektovat svoji důstojnost, budou si věrni a společně budou vytvářet zdravé rodinné prostředí. Ale co to znamená v každodenním životě? Žena, která je doma s dětmi má nárok na polovinu manželova příjmu, v nemocnici vám mohou odmítnout sdělit zdravotní stav vaší drahé polovičky, pokud nejste sezdaní. V neposlední řadě jde o společné příjmení, kterým dáváte světu najevo, že patříte k sobě.

Lidé se ale často odvolávají na to, že nepotřebují nějaký cár papíru jako důkaz své lásky a že manželství je jeden velký nevýhodný stav. Svatba je samozřejmě finančně nákladná záležitost, stejně tak i rozvodové papíry. Tahanice o každou korunu v rámci společného jmění manželů není pro každého. Většina lidí žijících v tzv. kohabitaci (nesezdaném soužití) vidí za manželstvím přežitek z minulosti, kdy se ženy vdávaly kvůli ekonomické situaci, jelikož byly na manželi finančně závislé.

Já vidím manželství jako postup na vyšší level. Mohu s partnerem/partnerkou žít určitou dobu, není třeba nikam spěchat a po společné domluvě stvrdit lásku i oficiálně. Nikdy jsem netoužila po šatech s vlečkou vyšívaných stříbrem, ale podle mého názoru je manželství krásná tradice vypovídající o vzájemném respektu mezi mužem a ženou, kterou je potřeba v naší společnosti i nadále zachovat.

 

Hodnocení: neuvedeno