Úvodní řeč průvodkyně – referát

sloh

 

Téma práce: Úvodní řeč průvodkyně

Slohový útvar: Referát

Přidal(a): Justýna Křížková

 

Dobrý den, dámy a pánové, mé jméno je Justýna Křížková a bude mi ctí Vás doprovodit na 6. denní zájezd do Říma. Za volantem sedí a na zájezd nás poveze pan řidič Jan kyška z cestovní kanceláře ČEDOK. Na palubě na Vás čekají zdarma teplé nápoje, noviny a časopisy či WI-FI.  K zakoupení je široká nabídka dalšího občerstvení. Cestu Vám zpříjemním svým povídáním, popřípadě na každém sedadle v zabudovaných obrazovkách máte filmy, audio podcasty nebo hry. Samozřejmostí je moderní klimatizované prostředí a pohodlné kožené sedačky se stolečkem, dále zásuvka 230 V, USB port nebo toaleta. Toaletu v autokaru nedoporučuji používat, aby se nevyskytly zbytečné komplikace během cesty. Čeká nás zájezd plný památek, historie z dob antiky, středověku, renesance a baroka. Odjezd z ČR bude v odpoledních hodinách, autobus jede non-stop přes Rakousko až do Itálie. První zastávku si uděláme za 2 hodiny v Českých Budějovicích, kde budete mít osobní volno na kávičku.

Teď bych Vás ráda krátce seznámila s hlavním městem Itálie, což je Řím. Leží na řece Tibeře asi 27 km od pobřeží Středozemního moře. Řím je největším italským a čtvrtým nejlidnatějším městem v EU, politickým, hospodářským a kulturním centrem mimořádně bohatým na umělecké a historické památky. Jeho rozsáhlé historické centrum je součástí Světového dědictví UNESCO. Vzhledem k založení před více než 2 700 lety (podle římské tradice roku 753 př. n. l.) patří k nejstarším městům v Evropě. Po staletí byl Řím hlavním městem Římské říše, největší evropské velmoci starověku, a kolem roku 100 počet jeho obyvatel přesáhl 1,6 milionu. Město se stalo centrem křesťanství a dodnes je poutním místem. Původně římský jazyk latina je základem mnoha evropských jazyků, římské právo vzorem pro mnoho právních a politických systémů a původně římské písmo se jako latinka stalo nejrozšířenějším písmem na světě. Ve městě sídlí čtyři státní, šestnáct soukromých a sedm papežských univerzit, italská Akademie věd, hlavní italská média a řada mezinárodních organizací. Na území města leží samostatný stát Vatikán, sídlo papeže, hlavy katolické církve. Nejznámější starověkou památkou je Koloseum z roku 80, největší antické divadlo, které navštívíme, dále téměř úplně zachovaný Pantheon (v současné podobě z let 118–128), zbytky antického fóra na Forum Romanum, mohutné Caracallovy lázně (kolem 217), triumfální oblouky a Andělský hrad. V rámci programu navštívíte i sakrální památky (kostely, katedrály atd.), kde je nutné být náležitě oblečen, jinak není umožněn vstup dovnitř (ženy musí mít zakrytá ramena a kolena- doporučujeme šátek do kabelky a muži by měli mít též kalhoty pod kolena). Vyvarujete se tím nepříjemnostem u vstupu. Ceny vstupů máte napsané na papírech, které jste vyplňovali.

Počasí po celou dobu zájezdu hlásí nádherné, 20-26 stupňů, jasno, tak ve svém individuálním volnu se můžete jít podívat k pláži. Pláž se nachází 700 m od našeho 3 hvězdičkového hotelu s kontinentálními snídaněmi, kde budeme ubytování.

Doufám, že si výlet užijete. Tímto Vám velice děkuji za pozornost a pro případ různých komplikací či problémů Vám nyní dám svojí vizitku, kde najdete mé telefonní číslo, na které mi můžete zavolat nebo e-mail, kam mi můžete napsat, a já Vám ráda pomohu.

 

Hodnocení: neuvedeno