Victoria Lynn Hayden – životopis

literatura

 

Jméno: Victoria Lynn Hayden

Zařazení: Spisovatelé

Přidal(a): David Hampl

 

Život

Tuto autorku je možné znát jak pod jménem, Victoria Lynn Hayden, tak je možné znát ji také pod jménem Torey L. Hayden. Narodila se ve Spojených státech amerických, a to konkrétně ve městě Livingston v Montaně. A to 21.5. roku 1951. Jde o poměrně známou spisovatelku s celku netradičním žánrem, kterým je non-fiction román, který se ve většině případů odehrává ve školním prostředí s tím je spojen a také cílové skupina autorky, jelikož velmi často píše pro děti, které mají určitou poruchu chování.

V souvislosti s jejím vzděláním je třeba zmínit střední školu v Billings v Montaně a potom především Whitman College ve Washingtonu. Tím ale její studijní roky nekončily, jelikož v jejím životopisu najdete také informace o tom, že studovala University of Minnesota a to v Mnneapolis. Po úspěšném dokončení studia byla celkem jasná její budoucí kariéra a zaměření, kterým se chce vydat.

Po dostudování začala pracovat nejenom jako speciální pedagožka, ale také jako rodinná terapeutka. Jejím oborem je také dětská psychologie. Právě toto její zaměření jasně definuje a odlišuje i její uměleckou tvorbu, která v mnoha případech hodně vychází hlavně z jejich vlastních zkušeností, které sbírá v rámci své profese.

V rámci osobního života autorky je třeba zmínit hlavně rok 1980, kdy se rozhodla navštívit Wales. Zde také potkala svého budoucího manžela, se kterým se hned o dva roky později, tedy v roce 1982 vdala. Manželství však nevydrželo a aktuálně je Victoria Lynn Hayden neboli Torey L. Hayden rozvedená. Ze svého manželství má však dceru. Jmenuje se Sheena a narodila se v roce 1985.

Důvod navštívit Wales byl však spojený také s profesní záležitostí a s charitou. V rámci své profese se jedná o ženu velmi obětavou, která se rozhodla zasvětit svůj život právě pomoci rodinám a také dětem. Její knihy jsou následně vyústěním této snahy.

 

Dílo

Divná Jadie – Dílo vycházející ze skutečných zážitků autorky. Popisuje její vztah s dívkou jménem Jadie, která trpí řadou poruch. Poměrně zvláštní jsou hlavně její kresby, které jsou výrazně spojovány především se satanistickou tématikou. Autorka ve svém díle popisuje hlavně prvotní komplikace související s odhalením problému, stejně jako je zde popisováno také to, jak si k dívce našla cestu a později s ní dokázala také bez problémů komunikovat.

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval – Už název knihy vcelku dobře popisuje samotné téma, kterému se autorka v rámci tohoto díla věnuje. Jedná se o popis šestileté Sheily, která se dostává do třídy určené pro děti, které mají poruchu chování. Autorka se stává nejenom jej učitelkou, ale zatím je i první člověk, který ji projeví lásku. Tím dojde i k projevu nadprůměrné inteligence.

Dračice a mazánek – Dílo, které popisuje celkem netradiční situaci. A to únos dítěte ze strany jejího vlastního otce. Jeho dcera byla dlouho držena v zajetí. Po nalezení bylo třeba zvládnout její chování, které bylo velmi agresivní. To se ukázalo jako velmi složitý, nikoliv však zcela nemožný úkol.

Zvíře: Příběh o klukovi, který promluvil – Hlavní postavou tohoto díla je teenager, který se jmenuje Kevin a který má problémy s komunikací. Velmi se bojí přítomnosti jiných lidí a před nimi se doslova ukrývá pod stoly a na jiných místech. Problém je spojené i s tím, že nejde najít jeho lékařskou anamnézu a tak má autorka celkem velký úkol.

Sebranka – Kniha popisující dětského pacienta, kterému je pouhých 7 leta který mý velké problémy s komunikací. Neříká nic jiného, než to jaké bude počasí, nebo různé melancholické děti. K tomu se přidává desetiletá dívka, která byla týraná a má problémy jak se čtením, tak i s přemýšlením.