Vyšší tresty pro opilé řidiče – úvaha

 

Jméno práce: Vyšší tresty pro opilé řidiče

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): emko

 

 

 

Vyšší tresty pro opilé řidiče   

(článek na dopravní webové stránky o nebezpečí požití alkoholu před jízdou)

Usednout za volant s vědomím, že v krvi možná koluje určité množství alkoholu,  by mělo být pro každého člověka nemyslitelné. Při řízení je nutná naprostá koncentrace a toho člověk, který požil alkohol, není schopen dosáhnout.

Udělením řidičského oprávnění komisařem v autoškole se člověk nestává automaticky perfektním řidičem, jak si mnozí myslí. Domnívám se, že nezodpovědnost a laxní chování u lidí stoupá. Spočítejme si, kolik lidí zemřelo za poslední rok na následky zranění žraloky, kterých se všichni na dovolených obávají. A nyní se zaměřme na počet úmrtí zaviněných lidmi, kteří před jízdou požili alkohol. Ano, nesrovnatelná čísla.

Proto se domnívám, že tresty pro opilé lidi za volantem by měly být vyšší. A možnost odmítnout dechovou zkoušku? Tak ta by tu rozhodně být neměla. Potrestání jako pokuta, odebrání bodů nebo zákaz řízení na určitou dobu. Jistě, je to trest, ale jen na chvíli. Zaplatí se pokuta a žije se dál. Ale co rodiny, které kvůli bujaré párty a jejím alkoholem posíleným účastníkem přišli o své blízké? Jak k tomu přijdou řidiči, kteří se drží předpisů? Ne, dle mého názoru odebrání bodů není dostatečný trest.

Říká se chybovat je lidské a odpouštět božské, ale kdo vrátí život těm, kteří ho na silnici ztratili? Jak se tady dovolat spravedlnosti? Lidé by si měli uvědomit, že způsobují nebezpečí nejen sobě, ale i ostatním. Stojí těch několik minut požitku z alkoholu za pobyt ve vězení nebo hůř, zbytek života s černým svědomím, že někdo kvůli mně zemřel či bude žít s doživotními následky? To už je však na každém z nás…

 

 

Hodnocení: 2 = chvalitebně