Vyvolení – rozbor díla

rozbor-díla

 

Kniha: Vyvolení

Autor: Chaim Potok

Přidal(a): David Hampl

 

 

Chaim Potok

 • Narodil se 17. února 1929 v Bronxu v americkém New Yorku, zemřel 23. července 2002 v Merion Station v Pensylvánii.
 • Prozaik a překladatel židovského původu, jeho rodiče byli členy ortodoxní židovské komunity.
 • Zajímavě a neamericky znějící příjmení souviselo s tím, že jeho rodina původně pocházela z Polska, odkud ještě před Chaimovým narozením emigrovala do Spojených států.
 • Vystudoval světskou univerzitu, obor filozofie a anglická literatura, i židovský náboženský seminář, kde se připravil na roli budoucího rabína.
 • Ve svém životě i tvorbě se vždy snažil o propojení světského a náboženského, jeho romány se často zaměřují na pocity a nelehkou situaci ortodoxních židů, kteří žijí v konzumní americké společnosti.
 • Během války v Koreji působil jako vojenský kaplan, tato zkušenost se rovněž později promítla do jeho tvorby.
 • Za své spisovatelské vzory a inspiraci Chaim Potok označoval především Ernesta Hemingwaye, Jamese Joyce a Fjodora Michajloviče Dostojevského.

Díla

 • Jmenuji se Ašer Lev – jedno z nejvýznamnějších děl, které se dočkalo i svého volného pokračování pod názvem Dar Ašera Leva. Román o výtvarně nadaném chlapci, který kvůli svému snu, stát se slavným umělcem, musí opustit svou rodinu i židovskou komunitu.
 • Já hlína jsem – dílo, které je inspirované zážitky z války v Koreji. Příběh staršího bezdětného  manželského páru, který najde v příkopu malého zraněného chlapce

 

Americká židovská literatura, literatura 2. poloviny 20. století

 • Americká židovská literatura je ustálený pojem, který se používá pro tvorbu autorů židovského původu, kteří žili a tvořili ve Spojených státech amerických. Někteří z nich píší svá díla v angličtině, jiní používají židovský jazyk jidiš, například jeden z nejznámějších představitelů americké židovské literatury Isaac Bashevis Singer. Témata tohoto svébytného literárního proudu se nevztahují pouze ke zkušenostem s holokaustem a druhou světovou válkou, ale také k životu v americké společnosti.

Spisovatelé

 • Bernard Malamud – spisovatel židovského původu, jeho rodiče do Ameriky emigrovali z Ruska. Proslavil se zejména románem Smolař z prostředí baseballu. Dalším známým dílem je Správkař, jehož děj se odehrává v carském Rusku, kde je žid jménem Jakob Bok neprávem obviněn z vraždy..
 • Joseph Heller – celosvětově známý prozaik, jeho rodiče byli židovskými přistěhovalci z Ruska. Jeho vrcholným dílem je Hlava XXII, satirický román z válečného prostředí, jehož hlavní postavou je kapitán Yossarin a název je odvozen od absurdního vojenského paragrafu.

 

Rozbor díla: Vyvolení

Románová prvotina Chaima Potoka, kterou se proslavil téměř po celém světě a která zároveň předurčila téma jeho zásadních knih, tedy konfrontaci světa světského a světa židovské náboženské komunity. Název díla je symbolický, jednak se židé jako národ považují za vyvolené a jednak oba hlavní hrdinové si sebe sami zvolili, vyvolili za přátele, navzdory nelehkým podmínkám.

 

Postavy

 • Danny Saunders  – chlapec, který pochází z ortodoxní židovské rodiny, která je členem chasidské komunity pocházející z Ruska. Jeho otec reb Saunders odvedl tuto komunitu do Spojených států amerických, kde je teď její nejdůležitější postavou. Danny je velmi inteligentní až geniální student s fotografickou pamětí a chce studovat psychologii. Komunita a její zvyky a názory ale Dannyho v jeho studiu i snu stát se psychologem omezují, nejen z toho důvodu, že se v budoucnu má stát nástupcem otce v čele komunity. I když si uvědomuje k čemu je předurčen, nechce zklamat svou rodinu ani komunitu, přesto u něj vítězí život ve světském světě a z komunity nakonec odchází.
 • Reuven Malter – chlapec, který je synem reformního a sionisticky nakloněného židovského učitele. Zatímco Reuven se pod vlivem svého otce staví na stranu sionismu jako budoucnosti židovského národa, Danny a jeho otec založení státu Izrael zásadně odmítají a bojují proti němu.

 

Obsah díla

Děj románu, jehož hlavní příběh souvisí s přátelstvím dvou židovských chlapců, se odehrává v prostředí ortodoxní židovské komunity New Yorku ve čtyřicátých letech, tedy v prostředí, který Chaim Potok velmi dobře sám znal. Oba mladíky, Reuvena a Dannyho, ve škole spojí úraz a na jejich přátelství jsou pak velmi působivě ukázány dvě podoby židovství, které v polovině dvacátého století vedle sebe v Americe koexistovaly, tedy tolerantní židovství s moderním přístupem k náboženství, které platí pro rodinu Reuvena, a ultra ortodoxní židovství, které až fanaticky lpí na některých tradicích a životním stylu, které reprezentuje rodina Dannyho. Každý z  chlapců získal odlišnou výchovu, každý pochází z jiného prostředí, osud je ale spojil dohromady a i když je způsob jejich víry a pohled na svět v mnohém rozděluje, spojuje je upřímné přátelství. Specifickou součástí toho všeho je to, jak ortodoxní konzervativní přístup ovlivňuje a utlačuje malého talentovaného Dannyho, který se pod vlivem svého přítele snaží proti tomuto světu vzbouřit a bojovat. V knize tak Potok proti sobě staví dvě formy židovství, každou se svými názory, tradicemi, vizemi a  nadějí v budoucnost. V příběhu se objevují i politické události doby, zejména vznik samostatného státu Izrael a problémy, které ho provázely.