Význam filozofie pro dnešního člověka – úvaha

 

Jméno práce: Význam filozofie pro dnešního člověka

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Kaldoreiki

 

 

 

 

Význam filosofie v životě člověka v současnosti se o mnoho nezměnil od dob kdy počínali vznikat první známky náboženství. Lidé si už od nepaměti kladou téměř totožné otázky. Otázky hlavní pro vědu poznání Filozofii.

Tři základní otázky filozofie jsou: Co můžeme vědět? Co máme dělat? V co smíme věřit?
Kdo z nás si je už někdy nepoložil? Myslím že většina z vás už ano. I když malým odlišením od dávných dob vzniku filozofie si mi lidé současnosti pokládáme tyto otázky možná daleko častěji než rolníci na polích v starém Egyptě nebo třeba Praotec Čech když přišel do naší krajiny. My jsme totiž ke kladení si třeba zrovna těchto otázek vlastně nuceni naším evolučním vývojem a společností nás už nezajímá jen to jestli přečkáme zimu nebo seženeme dostatek potravy abychom nezemřeli. Vzhledem k vývoji společnosti je naše životní situace celkem na úrovni. A tak protože nám obyčejným lidem zbývá více času na přemýšlení tak jsme přemýšlet začali daleko více než naši předci. Už sám Platón nastínil otázky na které chtěl znát odpovědi a my chceme na tyto otázky a mnoho jiných znát odpověď do dnes. Spoustu vědců nás svými spekulacemi a teoriemi nutí přemýšlet o spoustě věcí o kterých vlastně ještě pořád lidstvo moc neví.

Jsou miliony teorií ale zatím ani naše vyspělá společnost nezjistila kde je pravda nebo jak se některé věci děli nebo dějí . Vezměme si například otázku vzniku života na zemi jako lidstvo máme miliony vědců s různými teoriemi a taky tisíce kritiků kteří je buď zpochybňují nebo potvrzují, ale pořád ještě nemáme v ruce onen fakt který by říkal tohle je pravda.

O tomhle je byla a bude myšlenka filozofie. Budeme se tak dlouho ptát co můžeme vědět a naše odpovědi se budou prohlubovat čím starší budou dějiny lidstva a čím vyspělejší budou schopnosti člověka. Ale nikdy na ně nebude jedna jediná odpověď.

Je vůbec možné na tyto otázky nalézt konkrétní jednoznačnou odpověď? Která nám buď řekne ne dál už to nejde tady jsou hranice vědění a nebo odpoví hranice vědění neexistují, Můžete vědět dokud jen vědět budete chtít, pořád je co objevovat a pořád ještě víte tak málo že by vám trvalo několik milionu let aby jste poznali jen svoji planetu. Podle mě na tyhle otázky se nedá jednoznačně odpovědět. O těchto otázkách můžeme přemýšlet a spekulovat ale nikdo z nás se nedožije tak vysokého věku aby našel odpovědi. A to je právě to co nás nutí přemýšlet – to že víme tak málo. Myslím si že význam filozofie pro společnost je možná pořád stejný ale využití se značně změnilo lidé chtějí vědět pořád víc proto má pro nás jako jednotlivce možná větší význam protože jsme zvídavější a vzdělanější a jak už řekl jeden slavný učenec čím víc toho vím tím více vím že nic nevím.

 

Hodnocení: 1 = výborně