Téma práce: Vliv vzoru na chování člověka
Slohový útvar: Úvaha
Přidal(a): Vojta
Jaký je vliv vzoru na chování člověka?
Na světě jsou různé druhy vzorů a všechny mají jeden účel. Být napodobovány. Stejně, jako se snažíme obkreslovat šablony, tak podobně je tomu i u lidí. Již od mala je vyhledáváme. Mít v někom vzor znamená, že daného člověka, což může být někdo blízký, někdo známý, nebo filmový či knižní hrdina, obdivujeme a chceme mu být podobní. Nemusíme mít ovšem vzor pouze jeden – můžeme jich mít i víc.
K čemu ale vůbec vzory máme? Podle mne je to nezbytný faktor pro vývoj osobnosti člověka. V jiných lidech hledáme vlastnosti, které u sebe postrádáme a máme o ně zájem. V takovém případě se danou osobnost snažíme v dané oblasti napodobovat v naději, že jednou budeme jako ona.
Zajisté nemusíme vždy vzory napodobovat, ale můžeme mít i někoho, u koho víme, že takoví být nikdy nechceme. Tento typ „idolu“ hledat většinou nemusíme. Jak k němu tedy přijdeme? Ve většině případů to bývá tak, že (například) při poznání někoho nového si uvědomíme, že je upovídaný a leze nám to na nervy. V tuto chvíli si můžeme spojit upovídanost s otravností a rozhodnout se, že takoví být nechceme. Samozřejmě za předpokladu, že nechceme okolí nijak obtěžovat.
Nicméně za vzor si můžeme vybrat kohokoli, ale nabízí se také otázka, zda musí být vždy dobrý příklad? No samozřejmě že nemusí. Zejména děti a dospívající chtějí být takzvaně „cool“, a když se zhlédnou třeba ve třídním záškodníkovi, protože si myslí, že pak budou mít obdiv, tak to věru není dobrá cesta.
Jsem přesvědčen, že si vzory vybíráme podle představy svého „ideálního já“. Postupně, jak potkáváme lidi, si všímáme jednotlivých vlastností a když se nám nějaká „hodí“, tak člověka (pouze tu jednu vlastnost) vezmeme a posadíme ho (ji) do pomyslného křesla mezi naše další vzory, které dohromady tvoří komplexní souhrn vlastností, které bychom na sobě chtěli měnit, nebo se jim vyhýbat, a postupně tak naplňovat naši subjektivní představu dokonalé osobnosti.
Hodnocení: 2 = chvalitebně