Život je dar. Máme právo rozhodovat o jeho konci?

 

Jméno práce: Život je dar. Máme právo rozhodovat o jeho konci?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Klára

 

 

Život je dar. Máme právo rozhodovat o jeho konci?

Dost často přemýšlím nad smyslem života. Pro někoho to může být rodina nebo kariéra pro jiného pomoc druhým nebo víra. Ale co je život ve skutečnosti? Někdo se dožije krásných 80 let, zemře přirozenou smrtí jako starý člověk, který měl krásný život, ale taky může zemřít 4 leté dítě při autonehodě. Je to moc smutné, ale já zastávám názor, že každý jsme na světě z nějakého důvodu a myslím, že nikdo by si neměl sám sáhnout na život, pokud k tomu nemá dostatečně vážný důvod. Názory lidí se v tomhle ohledu dost mění a já si myslím, že záleží na situaci.

Rozhodně nevidím důvod brát si život kvůli vyhazovu z práce, dluhům, ztráty blízkého člověka nebo kvůli nešťastné lásce. Lidé, kteří se zabijí např. kvůli nešťastné lásce, jsou dle mého názoru obrovští sobci, kteří myslí jen na sebe. Ano, bolí to a možná to vypadá, že to nepřebolí, ale těmto lidem nedochází, že tím můžou způsobit bolest dalším lidem, jako jsou rodiče, přátelé, sourozenci… Skoro každá situace se dá řešit jinak než smrtí. Ale v jednom případě souhlasím s eutanázií neboli asistovanou sebevraždou a to v případě, že je člověk velmi nemocný a jeho život není ani z poloviny plnohodnotný. Pokud trpí bolestmi zdá se mi až nelidské nechat tohoto člověka trpět pokud si přeje zemřít. Nebo když člověk už umírá a ví, že ho čeká velmi bolestivá smrt je toto dle mého názoru důstojné řešením. Máme natolik rádi svoje domácí mazlíčky, že když vidíme jak se ve stáří nebo v nevyléčitelné nemoci trápí tak je většinou nenecháme trápit a svolíme i když s těžkým srdcem k eutanazii, ale u lidí se to strašně odsuzuje. Ve spoustě zemí je eutanazie u lidí zakázána a člověk, který napomůže k její realizaci, je souzen jako za vraždu. Zdá se mi smutné nechat lidi trpět a zvířata nechat zemřít důstojně. Měli bychom mít stejnou možnost.

Máme tedy právo rozhodovat o konci našeho života?

Na tuhle otázku si musí každý odpovědět sám a názory lidí se dost liší podle náboženství, komunity a doby, ve které jsme vyrůstali. Starší generace a hodně věřící lidé mají většinou na eutanazii záporný názor na rozdíl od mladších generací a ateistů, ale není to pravidlo. Já myslím, že za určitých okolností je eutanázie důstojným řešením.

 

Hodnocení: neuvedeno

error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.