Životní jistota: Tyto pojistné produkty dávají opravdu smysl

Pokud si říkáte, že pojištění je jen zbytečný výdaj, který zatěžuje váš rozpočet, pak vezměte v úvahu všechna fakta. Některé pojistné produkty by totiž měly být absolutní samozřejmostí a mohou vás ochránit před finančními problémy. V článku se na ně podíváme.

 

Vlastníte automobil? Minimem je povinné ručení

Pokud jste majiteli automobilu či motocyklu, neobejdete se bez povinného ručení, které je – jak již název napovídá – dokonce povinné ze zákona. Jeho sjednáním v případě způsobené havárie vaše pojišťovna proplatí protistraně způsobenou škodu. Ta může být až několikamilionová, zatímco povinné ručení stojí nejčastěji mezi 5 až 15 tisíci korunami ročně (dle věku a historie řidiče a typu vozu).

Nejen majitelé nových luxusních vozů by měli zvážit také havarijní pojištění. To naopak kryje škody na voze, které si zaviníte nesprávným použitím vozu, vztahovat se může i na vandalismus či přírodní živly. Vyhovuje-li případ pojistným podmínkám, pojišťovna vám proplatí opravu škody na voze. Opět může jít o statisícové až milionové částky dle typu vozu, produkt přitom stojí řádově jednotky tisíc měsíčně.

 

Kupujete nemovitost? Bez jejího pojištění se neobejdete

Pokud financujete nový dům či byt hypotečním úvěrem, banka po vás dokonce bude pojištění nemovitosti vyžadovat, jinak vám peníze z úvěru nevyplatí. V rámci pojištění pojišťovna proplatí škody způsobené (v souladu s pojistnými podmínkami) na konstrukci budovy, kde oprava bývá finančně nejnákladnější.

Pojištění nemovitosti se proto obvykle kombinuje s pojištěním domácnosti, jelikož se oba produkty ideálně doplňují. Obecně lze říct, že zatímco předmětem pojištění nemovitosti je především stavba jako taková (podlaha, zdi, střecha, přilehlé objekty), pojištění domácnosti vás chrání před finanční újmou způsobenou na nábytku, spotřebičích, oblečení a dalším vybavení – tedy na movitých věcech, které se ve stavbě nacházejí.

 

Vyrážíte za hranice? Jedině s platným cestovním pojištěním

Pokud vyrážíte na cestu mimo Českou republiku, opomenout byste neměli cestovní pojištění. To vás ochrání před astronomickými výdaji například ve chvíli, kdy budete potřebovat v zahraničí lékařské ošetření.

Pojišťovna do limitu uhradí také finanční újmu ze zcizení zavazadel či další náklady v případech, kdy dovolená nejde úplně podle plánu. Vždy bedlivě prostudujte konkrétní pojistné podmínky.