Zmizí kniha? – úvaha

 

Jméno práce: Zmizí kniha?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Linda

 

 

 

Zmizí kniha?

Nad otázkou, jestli zmizí kniha jsem se zezačátku docela zasmála. Říkala jsem si, že se jedná o opravdu hloupou otázku, a že odpovědí je jednoznačné ne. Pak jsem se ale zamyslela. Může skutečně kniha zmizet a to nadobro?

Proč si myslím, že kniha by v budoucnosti zmizet mohla? Kniha tu s námi žije už nějakou tu dobu. Za tu chvíli si získala mnoho vášnivých čtenářů, ale také spoustu odpůrců, kteří čtení zrovna v lásce nemají. Jelikož v současné době žijeme ve velmi uspěchané době, přibývá více těch, kteří nečtou. Podle mého názoru lidé spíše nechtějí svůj čas vkládat do něčeho, jako je čtení. Neuvědomují si však, o kolik zajímavých a důležitých informací tím přicházejí. Kvůli tomuto faktu prodej knih klesá víc a víc. Možná kdyby se lidé na knihy dívali jinak, knihy by se zase staly populární.

Stále ale existují mezi námi čtenáři, kteří na čtení nezanevřeli. Problémem některých z nich ale je, že nečtou z knih. Většinou si knihu přečtou na internetu nebo přes elektronickou čtečku knih. Předá pak kniha v této podobě skutečně hodnotu, kterou původně spisovatel zamýšlel? Pro mě se stává takováto kniha méně hodnotnou. Pokud se knihy nemůžeme dotknout, přinese nám její čtení stejný pocit jako u té skutečné?

Dále se můžeme podívat na fakt, že rodiče kolikrát svým dětem nečtou. S knihou se děti setkají pořádně až ve škole, tam se ale ve většině případech setkají s knihami, které je nezajímají. Jak poté mají děti knihy milovat? Tyto děti je těžké přesvědčovat později o tom, že by tu kniha měla zůstat a neměla by se vytratit. Nebo ne?

To, jestli kniha přežije nebo zmizí těžko říct. Toto rozhodnutí je jen a jen pouze na nás a na tom, jak naší budoucí generaci vychováme. Chceme něco tak cenného jako jsou knihy uchovat, nebo je nechat jen tak zaniknout?

 

Hodnocení: 1 = výborně