Jméno práce: Kniha versus film
Slohový útvar: Úvaha
Přidal(a): Petr
Souboj mezi knihou a filmem
Je lepší kniha, nebo film? Taková otázka je alespoň pro mě velice složitá, neboť jsem zastáncem obou médií. Když se zeptám svého okolí, ve většině případů se setkám s názorem, že kniha je lepší než film. Platí to ale opravdu pokaždé? Jaké výhody a nevýhody mají tyto média? A lze vůbec určit, které je lepší?
Začnu asi hlavním argumentem a výhodou knihy oproti filmu. Knížka vám dává možnost fantazie. Když totiž čtete knihu, tak si hrdiny i prostředí můžete vysnít podle své fantazie. Pro někoho čtení knihy a vytvoření si vlastního světa může být mnohem dobrodružnější než „obyčejné“ zhlédnutí filmu. Například pro mě bylo velmi intenzivním zážitkem čtení Harryho Pottera, protože při představovaní kouzelnického světa jsem mohl plně využít svou fantazii. Je nutné podotknout, že tento argument nemusí vyznívat pozitivně pro každého, jelikož každého nutně nemusí lákat nutnost si vše představovat.
Další, ale teď už asi rovnocenným argumentem pro oba tábory je rozšíření slovní zásoby nebo získání přehledu a vědomostí. Myslím si totiž, že cizojazyčný film s titulky vám rozšíří slovní zásobu stejně dobře jako kniha. Ze své zkušenosti mohu říct, že například americký seriál „Perníkový táta“ (v originálu „The Breaking bad“) mi dal velmi pestrou slovní zásobu z angličtiny, když jsem ho asi před čtyřmi lety sledoval. Z filmu nebo knihy mohu také získat některé znalosti. Například mohu zjistit, jak vypadá nějaké město.
Takže jak to tedy je? Osobně mám pocit, že úplně objektivně toto tvrzení rozhodnout nejde. Za sebe mám raději filmy, ale hodně také záleží na tom, jestli divák vidí první film a pak čte knihu či obráceně. Na závěr tedy mohu doporučit obě média, protože každé má něco do sebe.
Hodnocení: 1 = výborně