1984 – rozbor díla k maturitě (6)

rozbor-díla

 

Kniha: 1984

Autor: George Orwell

Přidal(a): Ivet

 

George Orwell, vlastním jménem Eric Artur Blair, se narodil v Indii, nicméně vyrůstal v Anglii ve městě Oxfordshir, kterým protéká řeka Orwell. Právě podle řeky tedy zvolil Blair své umělecké jméno. Orwell nejprve pracoval jako příslušník Indické imperiální policie a poté, co se znovu vrátil do Anglie, se stal novinářem a esejistou. Orwell se zajímal o politiku a světový vývoj, takže postupně se z něho stal příznivec rovnosti, oddaný socialista a zarytý odpůrce fašismu.

 

Kromě románu 1984 patří k jeho nejznámějším dílům bajka Farma zvířat, symbolizující totalitní společnost. V tomto díle vystupují zvířata jako lidé a mají přitom typické lidské vlastnosti. Nejen v románu 1984, ale i v díle Farma zvířat ukázal Orwell svou schopnost odhadnout budoucnost, světový vývoj a nástup totalitních politických režimů (fašistického i komunistického).

 

Román 1984, který napsal Orwell ve skutečnosti v roce 1948, je vynikající knihou, která mě velmi oslovila. Román 1984 vyšel rok před Orwellovou smrtí, ale právě toto dílo zajistilo Orwellovi nesmrtelnost. Byť se jedná o román o standardní délce, je tato kniha velmi čtivá, poutává a čtenáře rychle vtáhne do děje. Při čtení této knihy jsem navíc velmi často s překvapením zjišťoval, že Orwell dokázal až neuvěřitelně přesně odhadnout již po skončení druhé světové války to, v jakém stavu se bude nacházet komunistický Sovětský svaz a celý východní blok za téměř čtyřicet let.

 

George Orwell tedy ve svém románu 1984 líčí příběh hlavního hrdiny Wintona Smithe, který je obyvatelem jedné ze tří světových velmocí – Oceánie. V ní vládne jedna politická strana, která se chová ve svém panování zcela absolutisticky. V čele strany a státu stojí Velký bratr (Big Brother – jeho smysl se stal inspirací pro název televizních soutěží, ve kterých se účastníci nechají zavřít do domu a při běžných činnostech a životních situacích jsou permanentně sledováni televizními kamerami).

 

Chování ústřední politické strany i Velkého bratra dovádí Orwell v Oceánii až do absurdních situací, nelze však předem vyloučit, že by se nemohli v totalitních systémech skutečně stát, neboť totalita často stojí na hranici absurdnosti a uvěřitelnosti, avšak lidé v ní žijící si toto neuvědomují. To je ostatně i případ mnoha občanů, kteří žijí v Oceánii.

 

Winton Smith je jiný a systému tak, jak ho strana nastavila, nevěří. Smith je pro stát i stranu nebezpečný, neboť je schopen kritického myšlení a nemá strach. Čím dál častěji a intenzivněji si proto Smith uvědomuje, že žije v policejním státě, kdy není svobodný a veškerá jeho činnost je pod dohledem.

 

Aby se nestal jedním z většiny již přizpůsobených a se situací v Oceánii smířených občanů, začne si Smith vést deník a vnitřně bojovat s politickým režimem a uspořádáním. Jeho boj je však marný. Následně se Smith zamiluje a i láska přispěje k tomu, že se stává odborářem proti režimu.

 

Jeho aktivita je však stranou zaznamenána, neboť aktivní odborářská činnost nemůže zůstat straně ani Velkému bratrovi dlouho utajena. Je obviněn z plánování státního převratu, a proto je zatčen a následně uvězněn. Straně se však nehodí jeho smrt. Naopak potřebuje, aby se z něho stal konformní člověk, který nebude pobuřovat a smíří se s tím, jak je Oceánie stranou vedena. Z vězení vychází zcela nový Winton Smith, který nevydržel dlouhé mučení a útrapy a režimu i straně se podvolil. Ze Smithe se stává klidný a spořádaný občan, který je vděčný za běžné materiální statky. Již netouží po svobodě, po zničení cenzury a po likvidaci strany i Velkého bratra.

 

Orwell si přesto, že byl oddaným příznivcem socialismu, dokázal jasně a zřetelně uvědomit, jak může komunismus pod vedeném diktátorů nakonec ubližovat lidem. Snaha pomoci dělnické třídě před nástrahami kapitalistů byla jen zástěrou pro potlačení svobody a lidských práv. Román 1984 je nadčasový, neboť poučení z něho plynoucí je trvalé. A to v tom smyslu, že pokud se lidé smíří s politickým režimem, začnou se ho postupně bát a nakonec se smíří i s tím, že jedna politická strana je okrádá o svobodu, svobodná média i občanská práva.