Betonová zahrada – rozbor díla k maturitě (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Betonová zahrada

Autor: Ian McEwan

Přidal(a): ZD

 

 

Kompozice:

 • na začátku knihy je použitá retrospektivní kompozice, která se změní v chronologickou

Forma řeči:

 • ich forma s přímou řečí

Jazyk:

 • nespisovný s expresivními výrazy

 

Hlavní postavy:

 • sourozenci Jack
 • Julie
 • Sue
 • Tom
 • Derek (Juliin přítel)

 

Hlavní myšlenka díla:

 • autor chtěl poukázat na otázku zda-li člověk dostane volnost ustojí ji nebo, neustojí??

 

Téma a obsah díla

 • Kniha ukazuje na problematiku, která může nastat ztrátou výchovy a poskytnutí volnosti.
 • Děti si neuvědomují, co je správné a volnost se vymyká kontrole.
 • Důsledky mohou být různé např. incest, ztráta zájmu o hygienu, transsexualita, zaostalost, protože přestávají chodit do školy apod.

 

Literární kritika

 • Autorovo dílo bylo přijato kriticky

 

Děj knihy

Příběh knihy, který vypráví pubertální chlapec Jack, se odehrává v opuštěné ulici v domě, kde rodina žije. Sourozence Jacka, Julii, Sue a Toma vychovává despotický otec a mlčenlivá a plachá matka. Otec se stará raději o svou zahradu než o své děti, které jsou jen terčem jeho žertů. Rodina žije v izolaci od okolního světa a děti nemají žádné opravdové přátelé. Většinu času tráví spolu a tak Jack, který se snaží uspokojit své sexuální touhy, myslí při masturbaci na své dvě sestry.

Kniha začíná úmrtím otce, který se rozhodne zabetonovat zahradu, protože mu zdravotní důvody nedovolí o ni dále pečovat.  Jack pomáhá otcovi smíchat beton, ale jen co si na chvilku odskočí do koupelny, aby vykonal svou masturbační potřebu, jeho otec dostane infarkt a Jack ho nalezne s hlavou zabořenou do betonu. Po úmrtí otce zůstávají sourozenci se svou zeslabenou matkou, která tuší blízkou smrt a prosí nejstarší dceru Julii a Jacka, aby se postarali o své sourozence. Před svou smrtí jim založí účet, kam uloží její úspory. Jednoho dne Julie najde svou matku mrtvou v posteli a spolu s Jackem přemýšlí jak vše vysvětlit nejmladšímu ze sourozenců Tomovi, který je na své matce závislý. Mrtvou matku potom zamknout v pokoji a přemýšlí, co udělají, aby neskončili v dětském domově. Sue chce, aby její matka byla pohřbena, ale na zahradě by je někdo mohl vidět. Jacka napadne, že jejich matku schovají ve sklepě, kde jí zakryjí betonem. O tomto nápadu ví jen Jack a Julie, kteří začnou potají zadělávat beton. Když Sue a Tom spí, jdou do ložnice a nesou několik dní mrtvou matku do sklepa. Sue se mezitím probudí, ale místo protestování pomáhá svým sourozencům zaházet matku v bedně betonem.

Julie se snaží převzít roli matky, ale nakonec se všichni přestanou o všechno starat. Jack o sebe přestane úplně pečovat, nemyje se, nosí stejné prádlo a většinu času tráví ve svém pokoji, kde masturbuje. Tom si vezme do hlavy, že se stane dívkou a Sue s Julií mu půjčí své věci a podporují ho. Jackovi se tento nápad nelíbí, ale nikdo ho neposlouchá. Sue tráví také většinu času v pokoji, kde píše svůj deník a čte knihy. Julie po nějaké době začne kouřit, nosit nové oblečení a Jack jí podezřívá, že utrácí jejich peníze. Julie se mu pochlubí, že má chlapce a Jack začne žárlit. Tom pronásleduje Julii a myslí si, že mu nahradí matku, ale Julie ho má dost a většinu času tráví se svým přítelem Derekem mimo domov. Jednoho dne Julie přijde s nápadem uklidit celý dům a uvařit večeři a všichni souhlasí. Jack je šťastný, že je ve spojení s jeho sestrou, ale pravým důvodem úklidu bylo pozvání Dereka do domu. Derek je bohatý a Sue ho před Jackem obdivuje.  Jack je naštvaný a po tom, co se dozví od Sue, že je oběma sestrám nechutný, se rozhodne po dlouhé době vykoupat a vzít si čisté oblečení. Julie si všimne Jackovo změny, pořídí mu nové oblečení a neustále ho před Derekem chválí jak je upravený.

Po nějaké době si Derek všimne, že domem vane zvláštní zápach. Sourozenci nic necítí, protože už jsou na něj zvyklí. Julie se pohádá s Derekem, protože se chce podívat do sklepa. Derek začne vyzvídat a tuší, že něco skrývají. Když se jde Jack podívat po dlouhé době do sklepa, všimne si židle, která je před bednou a také praskliny v betonu. Sue o všem ví, protože někdy vysedává ve sklepě a vzpomíná na matku. Derek uteče do sklepa, a když objeví bednu, Jack si vymyslí, že do ní pohřbil svého psa. Derek pomáhá zadělat prasklinu, aby v domě nebyl takový zápach, ale stejně tomu nevěří. Tom se začne chovat jako mimino a Julie s ním tak jedná. Jednou jde Jack nahatý do Tomova pokoje a začne si s ním povídat o matce. Jack se dozvídá, že Tom ví o sklepě od Dereka.  Do pokoje přijde Julie a směje se Jackovi a Tomovi, že vypadají jak dvě nahatá miminka. Julie si s Jackem povídá a mezitím si také svlékne oblečení. Julie řekne Jackovi o tom, že Derek ví o jejich matce už dlouho a je naštvaný, že mu toto tajemství nechtějí říct.

Kniha končí poměrem mezi Julií a Jackem, který přeruší vpád Dereka do Tomova pokoje. Julie a Jack se před ním vůbec nestydí a mezitím, co Derek rozkopává beton, spolu spí dál. Přeruší je až Sue, která se snaží dostat do pokoje, aby jim všechno řekla. Potom jsou všichni v zamknutém pokoji a povídají si o tom, jaké to bylo před smrtí rodičů. Derek odjíždí a oni mají strach, ale zároveň se cítí dobře. Po nějaké době slyší hluk aut a kroky, které vedou k nim do domu.

Další podobné materiály na webu: