Bílá nemoc – rozbor uměleckého textu (2)

rozbor-díla

 

Kniha: Bílá nemoc

Autor ukázky: Karel Čapek

Přidal(a): Matej H.

 

 

Ukázka z uměleckého textu:

DR. GALÉN: Ale já bych jako lékař chtěl, aby se už lidé nezabíjeli –

DVORNÍ RADA: Ale já na půdě své kliniky takové názory zakazuju! My nesloužíme žádné humanitě, nýbrž vědě – a svému národu, pane kolego. Nezapomínejte, že jste na státním ústavu.

DR. GALÉN: Ale proč, poslyšte – Proč by náš stát nemohl uzavřít věčný mír…

DVORNÍ RADA: Protože nemůže a nesmí. Pan Galén jako cizinec původem nemá patrně dost jasné ponětí o tom, co je poslání a budoucnost našeho národa. A dost toho nesmyslu! Nyní vás žádám naposledy, doktore Galéne, abyste mně jako hlavě kliniky oznámil formuli svého léku.

DR. GALÉN: Je mi hrozně líto, pane dvorní rado, ale… to prosím nemohu udělat.

DVORNÍ RADA: – – – Jděte! A na mou kliniku už nevkročíte!

DR. GALÉN: …Prosím, pane dvorní rado. Ale je mi opravdu líto –

DVORNÍ RADA: Mně také, člověče. Myslíte, že mně není líto nemocných, kteří budou dál umírat na Čengovu nemoc? Co? A myslíte, že mně není… zatraceně divně, když se podívám sám na

sebe? Jak teď vypadám, člověče! Tady slavnostně ohlásím, že máme lék proti malomocenství; nu teď je s tím konec, a já – To je amen s mou vědeckou ctí, doktore Dětino; já příliš dobře vím,

jaká to je ostuda. Ale raději tuhle porážku, než abych připustil… vaše utopistické vyděračství, Galéne! Raději nechám celý svět pojít na malomocenství, než bych tady strpěl… na jediný okamžik… váš pacifistický mor!

 

Rozbor uměleckého textu

Začlenění ukázky do kontextu knihy:

  • Tato ukázka pochází ze samotného konce prvního dějství. Je to po okamžiku, když pan doktor Galén oznámil svoji žádost do tisku, čímž se jeho nadřízený (vedoucí kliniky – dvorní rada – lékař Sigelius) dostal do problémů a naléhá na Galéna, aby mu dal chemický vzorec svého léku.

 

Obsah ukázky:

Doktor Galén požaduje konec všem válkám a zabíjení na zemi. Což se dvornímu radovi nelíbí a snaží se ho přesvědčit, skrze vlasteneckou povinnost, aby změnil názor. Galén se ho ptá proč by nemohl být jejich stát ve věčném míru, načež se mu dostává odpovědi, že jako cizinec nemůže mít dosti jasno o poslání a budoucnosti národa. Poté ho vypovídá ze své kliniky. V závěru ukázky mu Sigelius vysvětluje svoje pohnutky a pronese zajímavou, leč podle mého nepříliš vážně myšlenou větu (Raději nechám celý svět pojít na malomocenství, než bych tady strpěl… na jediný okamžik… váš pacifistický mor!) Touto větou vyjádřil značnou sobeckost a také to, že je mu přednější jeho vlastní pověst před lidským zdravím. Což se neslučuje s přesvědčením lékaře…stejně jako jeho podora válek.

 

Kompozice ukázky:

  • V této ukázce vystupují pouze dvě postavy a to: dvorní rada a dr. Galén. Není tu žádný vypravěč, tudíž nelze určit, jestli je to ich forma či er forma. Jde o drama, což snad ani nemusím dokazovat.

 

Charakteristika postav:

  • Dvorní rada (dr. Sigelius) – Jde mu jenom o prestiž jeho kliniky či jeho vlastní slávu a moc. Je velmi prospěchářský. Podlézá Maršálovi, aby si získal lepší jméno a podporuje jeho válečné myšlenky i přesto, že je lékař a měl by spíše usilovat o ochranu lidských životů než o mrhání jimi. Doktora Galéna chce jenom zneužít a získat od něho postup na výrobu léku.
  • Dr. Galén – Dá se říci, že to je kladná postava, i když tomu úplně tak není. Jeho hlavním názorem je, že by měly být zastaveny všechny války a zabíjení (je to úplný pacifista). S touto myšlenkou se mohu ztotožnit. Na druhou stranu vyhrožuje a později i plní, že pokud nebude přistoupeno na jeho podmínky, on nebude léčit bohaté a vlivné občany. Toto jednání ovšem odporuje Hippokratově přísaze, a dokonce i morálním a etickým principům nastaveným ve společnosti. Jako jediný na světě má lék na bílou nemoc, která je někdy také nazývaná Čengova nemoc či pejpinské malomocenství.
error: Stahujte 15 000 materiálů v rámci našeho členství nebo v online kurzech.