Bratři Castrové a Kubánci konečně v 21. století – fejeton

 

    

Jméno práce: Bratři Castrové a Kubánci konečně v 21. století

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): Rudolf Samek

 

Bratři Castrové a Kubánci konečně v 21. století

Začátkem června nastala změna a bratři Castrové pozvali 21. století dál.

Na Kubě se otevřelo prvních (dokonce) 118 internetových místností ! A lidé mohou pod dohledem svých statných státních úředníků sufovat po netu.

 

Dosud byl přístup k internetu většině Kubánců zapovězen. Prý kvůli šíření „pravdivých“ zpráv.

Ještě tak aby byl kubánský lid zpraven o tom, jak se žije v Americe nebo v Evropě, ještě aby tak mohl sledovat povrchní kulturu Američanů a vidět, jak „ nedobře“ si žijí soudruzi emigranti ve zpropadeném Novém světě!

 

Přístup k internetu byl na Kubě dosud jen ve veřejných kavárnách. Omezeně se lidé k internetu dostali jen lidé vybraných profesí ( lékaři, vědci).

Cena, kterou Kubánci platí, je ovšem veliká. Hodinová sazba je pro místní přímo astronomická – pětina průměrného platu Kubánců. A vláda navíc kontroluje, kdo se přihlásí a na co se dívá. Většina kritiků používá internet ve spřátelených hotelech a ambasádách – samozřejmě za úplatu.

 

Takže když si oblíbenec Fidela Castra – umělec Kcho požádal o udělení povolení veřejné sítě wi-fi v kulturním centru v Havaně, sám Velký Vy víte kdo  Fidel mu ji slavnotně otvíral. Kcho platí náklady ve výši zhruba 1000 dolarů (26 tisíc korun) ze svého a obyvatelům Havany poskytuje wi-fi zdarma. Rychlost není ani tak nijak závratná – pouhé dva megabity za sekundu.

 

Jen si představte, jedna nejmenovaná česká firma dodává svůj nejpomalejší „Stačí“ tarif internetu s rychlostí 50 megabitů za sekundu.

Přesto. Mnoho Kubánců se bojí vlády, která kontroluje vše, co Kubánci napíší nebo pošlou e-mailem atd. Většina místních si ale přeje pouze komunikovat se svými blízkými, kteří žijí v zahraničí.

 

A přitom by vše mohlo být jinak. Jen pár kilometrů od Kuby vede podmořský optický kabel z USA do Venezuely, který umožnujě rychlé stahování dat. Režim Fidela Castra samozřejmě viní svého největšího nepřítele -Washington. A to vše jen kvůli asi půl století trvajícímu obchodnímu embargu Spojených států s Kubou.

 

Hodnocení: neuvedeno