Jméno práce: Bratři Castrové a Kubánci konečně v 21. století
Slohový útvar: Fejeton
Přidal(a): Rudolf Samek
Bratři Castrové a Kubánci konečně v 21. století
Začátkem června nastala změna a bratři Castrové pozvali 21. století dál.
Na Kubě se otevřelo prvních (dokonce) 118 internetových místností ! A lidé mohou pod dohledem svých statných státních úředníků sufovat po netu.
Dosud byl přístup k internetu většině Kubánců zapovězen. Prý kvůli šíření „pravdivých“ zpráv.
Ještě tak aby byl kubánský lid zpraven o tom, jak se žije v Americe nebo v Evropě, ještě aby tak mohl sledovat povrchní kulturu Američanů a vidět, jak „ nedobře“ si žijí soudruzi emigranti ve zpropadeném Novém světě!
Přístup k internetu byl na Kubě dosud jen ve veřejných kavárnách. Omezeně se lidé k internetu dostali jen lidé vybraných profesí ( lékaři, vědci).
Cena, kterou Kubánci platí, je ovšem veliká. Hodinová sazba je pro místní přímo astronomická – pětina průměrného platu Kubánců. A vláda navíc kontroluje, kdo se přihlásí a na co se dívá. Většina kritiků používá internet ve spřátelených hotelech a ambasádách – samozřejmě za úplatu.
Takže když si oblíbenec Fidela Castra – umělec Kcho požádal o udělení povolení veřejné sítě wi-fi v kulturním centru v Havaně, sám Velký Vy víte kdo Fidel mu ji slavnotně otvíral. Kcho platí náklady ve výši zhruba 1000 dolarů (26 tisíc korun) ze svého a obyvatelům Havany poskytuje wi-fi zdarma. Rychlost není ani tak nijak závratná – pouhé dva megabity za sekundu.
Jen si představte, jedna nejmenovaná česká firma dodává svůj nejpomalejší „Stačí“ tarif internetu s rychlostí 50 megabitů za sekundu.
Přesto. Mnoho Kubánců se bojí vlády, která kontroluje vše, co Kubánci napíší nebo pošlou e-mailem atd. Většina místních si ale přeje pouze komunikovat se svými blízkými, kteří žijí v zahraničí.
A přitom by vše mohlo být jinak. Jen pár kilometrů od Kuby vede podmořský optický kabel z USA do Venezuely, který umožnujě rychlé stahování dat. Režim Fidela Castra samozřejmě viní svého největšího nepřítele -Washington. A to vše jen kvůli asi půl století trvajícímu obchodnímu embargu Spojených států s Kubou.
Hodnocení: neuvedeno