Srdce – fejeton

 

     

Jméno práce: Srdce

Slohový útvar: Fejeton

Přidal(a): lcerna.osek

 

 

 

 

 

Lucie Černá

   

Srdce

Každý ví, že bez srdce se nedá žít. Pumpuje naši krev. Díky němu se tato červená tekutina dostane až nahoru k mozku i dolů do prstů na nohou. Je umístěno mezi plícemi v hrudním koši. Nemůže se hnout ani doleva, ani doprava a už vůbec ne nahoru a dolů. A pokud by se tak stalo, člověk by zcela určitě zemřel.

Proč tedy říkáme, že máme srdce v kalhotách? Pochybuji, že by se ze svého útulného místečka probojovávalo skrz žaludek, zauzlenec střev a dalších desítek orgánů až dolů a ještě ven z těla. Úplně stejný nesmysl je mít srdce na dlani. Lidé tím říkají, že neskrývají své city. Ta představa mi ale spíše připomíná hororové filmy. Vezměte si, že by za vámi přišel kamarád a řekl:

„Neumím zakrýt své emoce, mám srdce na dlani,“ a vbořil si ruku do hrudníku a vytáhl ještě stále pulzující krvavý orgán.

Stejně tak nám nemůže ze srdce spadnout kámen. Kde by se tam vzal? Kameny se nám mohou tvořit tak maximálně ve žlučníku a ty rozhodně nikam nepadají.

Když říkáme že se nám sevřelo srdce, máme tím namysli strach. To že se nám ale sevřelo není žádná neobvyklý jev. Svírá se totiž každou vteřinu nebo i častěji. Není to nic jiného než náš tep.

Pro dnešek už necháme těch úvah. Nejlepší prostě bude, když bude mít každý srdce na správném místě.

 

Známka: 1