Bude brzy všechno „cool“? – článek

 

Jméno práce: Bude brzy všechno „cool“?

Slohový útvar: Článek

Přidal(a): -N.

 

 

 

 

Bude brzy všechno „cool“?

Když přijdu domů ze školy, sestra mě přivítá pozdravem: „Ahoj sis“. Na zastávce „vejtujeme“ na „bus“. Místo hlasitého zasmání řekneme „LOL“. V dnešní době chodíme do „shopu“, jezdíme na „tripy“ a na internetu jsou komentáře typu „cool“, „nice“ a „good“. S tímto se myslím setkal aspoň jednou každý z nás a přiznejme si, že každý jednou takzvaný anglicismus použil.

Několik desítek let u nás probíhala germanizace, něco se možná uchytilo, ale němčinu teď nahrazuje angličtina. Vliv cizích kultur, možnosti cestování, větší počet přistěhovalých a touha působit světověji? Možná to někdo označí jako vývoj jazyka, ale je to vývoj správným směrem? Anglické názvy nás obklopují dennodenně, ať už na internetu, v práci, nebo v televizi, kde nás obzvlášť moderátoři učí mluvit co nejméně česky. Těmito zkomolenými počeštěnými slovy przníme nejen češtinu, ale zároveň i angličtinu. Přejímání slov vyjadřuje pocit „být in“ – a jak tohle vlastně vyjádřit jednoduše česky? Vytváříme novotvary a používáme je častěji, než bychom možná potřebovali. Na některé slova jsme si zvykli, protože jsou například používána v různých oborech jako IT a jiné a ani nemají český překlad, ale některá zní opravdu bizarně. Najdou se i tací, kteří počeštěná slova používají, aniž by věděli, jaký to má ve skutečnosti význam. Dalším důvodem je možná také lenost Čechů překládat slova, anebo vryté fráze z reklam, časopisů a „fashion“ blogu, kde se to anglicismy jen hemží.

Je již mnoho diskuzí, kde se lidé rozčilují nad mluvou mladých, ale když se zaposloucháte pozorněji, i oni sami občas ze sebe nějaký ten anglicismus vyvrhnou a ani o tom třeba neví. Myslím si, že každý mluví, jak uzná za vhodné a každý by měl poznat, kdy si takové výrazy dovolit může a kdy je to nevhodné. Rozhodnutí je na vás, jestli budete Čechem nebo „Czechem“.

 

Hodnocení: 1 = výborně