Bude moje generace více číst, když bude mít čtečku knih?

 

Jméno práce: Bude moje generace více číst, když bude mít čtečku knih?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Božka

 

 

 

Bude moje generace více číst, když bude mít čtečku knih?

Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih? Dlouho jsem přemýšlela nad touto otázkou, a nemohla najít odpověď. Napadala mě jen spousta dalších otázek. Existuje v tomto případě správná odpověď?  Četla generace mých rodičů víc bez čtečky, nebo bude vášnivý čtenář z mojí dcery se čtečkou? Posílí čtenářskou vášeň právě čtečka?

Pojďme se podívat,  co  to vlastně ta čtečka knih je.  Pro jistou skupinu lidí, k nimž se také počítám i já, to je pouze chladný a neosobní kus plastu. Ovšem pro některé lidi znamená mnohem víc. Zejména pro dnešní, uspěchanou a zaneprázdněnou mládež čtečka knih představuje velkou úsporu času. Mohou si svou oblíbenou knihu vzít téměř kamkoli, všude se jim vejde. Nemusejí už chodit do veřejných knihoven a dlouhé hodiny hledat oblíbenou knížku. Se čtečkou knih si  stačí  v pohodlí domova kliknout a během pěti minut máte  k dispozici hledanou knihu. Na druhou stranu často se do knihovny chodí za milou paní knihovnicí, s přáteli, setkávat se tam s vrstevníky, povídat si o knížkách, vzájemně si je doporučovat.  Pokud by zmizela klasická papírová kniha, zrušily by se i  veřejné knihovny a  naše vnoučata by se na obyčejné knihy chodila dívat jen do Národní knihovny do Klementina. Kde budou potom hledat příležitost ke schůzkám?

Myslím si, že v otázce čtenářství nezáleží na tom, zda máte čtečku knih, internet, televizi. Nezaleží také na tom, jak  daleko máte do veřejné knihovny, či jestli si můžete knížky pravidelně kupovat.  Rozhodující je výchova. Podle mě je pouze na rodičích a prarodičích jakým směrem nasměrují své dítě, jestli  už od útlého věku budeme svým dětem na dobrou noc číst pohádky, ukazovat obrázky, jestli jim sami budeme příkladem aktivního čtenáře. A je, podle mého názoru, jedno, zda to bude klasická knížka nebo kniha v elektronické podobě. To vše rozhodne  jestli naše děti,  až se osamostatní, dají přednost ovladači před knížkou, zda jejich generace bude více číst. A kdo ví, třeba až jednou ucítí vůni knih a inkoustu, uslyší šelest otáčení stránky, znovu se kouzlo knih a knihoven objeví.

Myslím si, že tohle je ta správná odpověď na položenou otázku.

 

 

Známka: 1-2