Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih? – úvaha (2)

 

Jméno práce: Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a): Veronika

 

 

 

 

Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih?

            Stále se zhoršující vztah mladé generace k literatuře a tím tedy i ke čtení knih, není žádným tajemstvím. V tomto ohledu by se tedy dalo pouze těžko namítat či jakkoli argumentovat, že je tomu právě naopak. Dokáže však tento problém odstranit čtečka knih? A skutečně je tu problém, který je třeba odstranit touto technologickou cestou, nebo je to pouze další důvod, který jsme si vymysleli, abychom sami sebe omluvili?

             Kolikrát si vzpomenu, jak jsem jako dítě slýchávala od maminky: „Kdybych měla možnosti a internet jako vy, tak by bylo všechno jinak.“ Vždy jsem si však nad těmito výroky lámala hlavu. Můj názor? Hloupost. Rozhodně souhlasím, že za časů studentských let mých rodičů jste pro získání informací na jeden referát o autorovi strávili několik hodin, dní či týdnů v knihovně, zatímco teď nám zabere v podstatě „pár minut“. Pokud se podívám na lidi, které znám, procento těch, kteří mezi své záliby uvedou právě četbu, je více než dříve.  Avšak nemyslím si, že za tento procentuální vzrůst můžou novodobé čtečky knih. Máme nyní před maturitou a pokud mám mluvit z aktuální zkušenosti, spolužáci si raději týden počkají na knihu, kterou čte někdo jiný s rizikem, že ji samozřejmě nestihne do daného termínu přečíst a jim se tím posune celý „harmonogram“, než aby si sedli k počítači, najeli na e-knihy a tam si online na svém monitoru tu samou knihu přečetli. Sama jsem měla problém několik děl sehnat a jediná možnost byla otevřít internetový prohlížeč, zadat do něj daný název a čekat, zda už byl přede mnou někdo tak prozíravý a právě toto dílo zveřejnil. Co jsem však udělala hned po stažení potřebného souboru? Zmenšila písmo, upravila řádkování, posunula okraje a vytiskla. I já patřím k těm, kteří vlastní tzv. inteligentní mobilní telefon a můžu si do něj od rána do večera stahovat plno skvělých aplikací. Mezi nimi samozřejmě i čtečku knih. A to dokonce takovou, která vám dané dílo sama přečte. Děkuji, nemám zájem. Jak říká moje sestra: „Knížka je knížka.“ Nikdy jsem nepatřila vyloženě k těm, co by si s sebou na cestu vlakem brali knihu a tím vyplnili čas dlouhého a nudného cestování. Ve volbě mezi psaným textem a čtením či posloucháním ze svého úžasného telefonu, u mě jasně vítězí možnost první.

            Jestli tedy dokáže čtečka opět probudit v lidech chuť číst, to nevím. Za sebe říkám, že pokud si člověk chce najít důvod, tak i kdybychom byli v tom nejšílenějším fantasy filmu a měli jsme možnost si celou knihu nahrát do své paměti, tak to nebude nic platné…

 

 

Známka: 1 = výborně