Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih? – úvaha (3)

 

Jméno práce: Bude moje generace víc číst, když bude mít čtečku knih?

Slohový útvar: Úvaha

Přidal(a):  Iva T

 

 

 

 

Bude moje generace více číst, když bude mít čtečku knih?

Není tajemstvím, že současná generace čte méně než ty předchozí. Knihy se ve 21. století musejí potýkat s dalšími zábavnými činnostmi jako je například internet nebo televizní seriály. Takže se není čemu divit, že popularita knih upadá, protože není nic jednoduššího než si pustit film a bez námahy si vychutnat příběh.

Naštěstí knižní svět nezůstává pozadu a snaží se dohonit technicky vymoženější protivníky. A elektronická čtečka knih je jeho odpovědí. Malá tenká krabička, která v sobě může skrývat celou městskou knihovnu. A to není její jediné pozitivum. Vleze se do každé kapsy a s pomocí internetu lze nakupovat knihy téměř kdekoliv a máte je okamžitě při sobě. Díky jejím technickým vlastnostem je šetrná pro oči a její baterie dokáže vydržet i několik týdnů. Její pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale elektronické knihy jsou o pár desítek korun levnější než jejich papírové sestry, ale také lze většinu klasických děl sehnat zadarmo.

Je tedy naše generace tak „zatracená“ jak se o ní povídá? Na to nelze s určitostí odpovědět, ale mnoho faktorů mluví v náš neprospěch. Přesto knihy a především romány podle mého názoru zažívají renesanci a to díky filmovým zpracováním. Odstartovala to úspěšná série Stmívání, která sice nemá velkou literární hodnotu, ale přivedla mladé lidi ke čtení. Nezůstali jen u této série, ale začali objevovat i další zajímavé kousky. Díky tomu se stalo psaní pro mladé velmi výdělečnou činností a filmová studia společně s knižními nakladateli toho hojně využívají. V kinech běží jedna premiéra filmové adaptace za druhou, většinou se statečnou a krásnou hlavní hrdinkou v hlavní roli, a na pultech knihkupectví vládnou knihy ze žánru Young Adult, který je právě cílen na mladé-dospělé. Díky internetu a elektronickým čtečkám máme větší rozhled a stává se trendem mít knihu přečtenou dříve, než vyjde film.

Jenže i když se zdá, že dospívající opravdu začali znovu číst, tak to není vzhledem k tomu, co čteme velmi potěšující. Ale je možné, že právě to je náš odrazový můstek a časem přistoupíme i k náročnější literatuře. V tomto případě bude elektronická čtečka knih naším nejlepším přítelem.

 

Hodnocení: 1/2